baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Przygotowania do darmowej komunikacji miejskiej

Zmodyfikowana siatka połączeń oraz bezpłatny transport publiczny dla mieszańców Kalisza. Takie zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2023 roku.

Omawiana koncepcja darmowej komunikacji autobusowej była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych obecnego prezydenta Krystiana Kinastowskiego w kampanii wyborczej w 2018 roku. Od tego czasu mijają cztery lata i zanosi się, że wkrótce ten postulat zostanie zrealizowany:

„Zgodnie z jedną z moich obietnic, które były składane na etapie kampanii wyborczej, szykujemy się powoli w Kaliszu do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji autobusowej. Uważamy, iż jest to newralgiczna część działalności naszego miasta i wszystkich usług, które na zasadzie przyjaznego miasta chcemy budować. Zdecydowaliśmy się przeanalizować w pierwszej kolejności jak funkcjonuje cały system komunikacji publicznej w Kaliszu, zoptymalizować go pod współczesne potrzeby mieszkańców i wzbogacić go w końcu o ten element pełnej dostępności, czyli bezpłatności.

– powiedział Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski

Prezydent odniósł się także do kursów podmiejskich, które są realizowane przez Kaliskie Linie Autobusowe:

Autobusy KLA są od tego, żeby jeździły po Kaliszu i woziły mieszkańców Kalisza. Oczywiście zakładamy możliwość, że te autobusy wyjadą na tereny gmin ościennych, natomiast musi to wynikać z porozumienia, które jest zawarte na partnerskich warunkach z nami, co sprowadza się do tego, że te gminy będą musiały płacić tyle ile to kosztuje. W tej chwili ten poziom refundacji nie pokrywa kosztów funkcjonowania tych linii. Mamy co do trego konkretne wyliczenia. Te potrzeby chcielibyśmy realizować w ramach drugiej spółki, którą Kalisz posiada, czyli PKS-u.

– wspomniał Prezydent Kalisza

Tak naprawdę, to koncepcja kończy się na przystankach miejskich. Przy woli włodarzy okolicznych gmin będziemy aneksować te porozumienia między gminne, oczywiście na odpowiednim poziomie rekompensaty – Gmina Godziesze w 2021 dopłacała do rekompensaty 16 338 zł w stosunku rocznym, a biorąc pod uwagę ilość wozokilometrów i koszt za jeden wozokilometr, powinna dopłacić 204 692 zł. Gmina Opatówek dopłacała 58 718 zł, po przeliczeniu natomiast rzeczywisty koszt świadczenia tej usługi jest na poziomie prawie 997 tysięcy złotych.

– mówiła Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Anna Walczyńska

Uprawnienia do bezpłatnej komunikacji będą mieli wszyscy posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca oraz płacący w Kaliszu podatki. Pozostałe osoby, mieszkańcy okolicznych gmin, przyjezdni oraz ci, którzy z jakiś powodów nie wyrobili sobie karty, będą musiały zapłacić za przejazd. W związku z tym Prezydent zaapelował, aby mieszkańcy powoli występowali o wyrobienie Karty Mieszkańca.

Na konferencji przedstawiona została także koncepcja nowego rozkładu jazdy wraz ze zmodyfikowaną siatką połączeń. Najważniejsze zmiany to:

  • zmieniona częstotliwość kursów: co 15, 30, 60 i 120 minut dla wybranych kursów w wybranych przedziałach godzinowych;
  • przeniesienie ilości wozokilometrów z kursów podmiejskich na kursy miejskie;
  • nowe przystanki: na obszarze Stefy Gospodarczej Dobrzec-Zachód, przy osiedlu Wzgórza Kalisza oraz na ul. Sukienniczej i al. Wolności;
  • likwidacja linii nr 1B, 7, 8, 13 oraz części linii 17 na odcinku Biskupice – Kotowiecko;
  • zastąpienie linii 19E linią E oraz linii 10 linią N1.

Koncepcja została opracowana na zlecenie Miasta Kalisza przez „Marcin Gromadzki Public Transport Consulting”. W jej ramach przeanalizowane zostały wyniki badań popytu we wszystkich liniach komunikacyjnych organizowanych przez Miasto Kalisz, a wykonywanych przez Kaliskie Linie Autobusowe. Badania miały miejsce w listopadzie oraz grudniu zeszłego roku.

W temacie zmian wypowiedzieć będą się mogli kaliszanie oraz mieszkańcy gmin, z którymi Miasto Kalisz podpisało porozumienia dotyczące realizacji zadania publicznego polegającego na świadczeniu usług transportu zbiorowego. Od 13 do 24 czerwca trwać będą konsultacje społeczne. Dokument ten wraz z formularzem będzie dostępny na stronie www.kalisz.pl oraz www.bip.kalisz.pl w zakładce konsultacje społeczne, a w wersji papierowej w holu przy portierni w budynku ratusza, w punkcie informacyjnym Biura Obsługi Interesanta.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze