FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Przywrócenie do życia Głównej Biblioteki Lekarskiej w Kaliszu

Zlikwidowana Filia Głównej Biblioteki Lekarskiej, która istniała w latach 1981-2005, ponownie zostanie przeniesiona do Kalisza jako Filia Głównej Biblioteki Lekarskiej. Skupi się na upowszechnianiu najnowszej wiedzy medycznej.

Kaliski Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej (GBL) powstał w listopadzie 1981 r. Powołał go Minister Zdrowia przychylając się do wniosku GBL. Stanowiło to uwieńczenie kilkunastoletnich starań lokalnego środowiska medycznego z Kaliskim Towarzystwem Lekarskim i jego ówczesnym prezesem, dr. Zbigniewem Kledeckim na czele. Biblioteka ciesząca się uznaniem lekarzy (i nie tylko!) została w 2005 r. przeniesiona do Ciechanowa. Powodem likwidacji Biblioteki w Kaliszu było niezrozumienie jej roli oraz znaczenia dla środowiska medycznego kaliskiego, a także sprawy finansowe. Na tej decyzji ucierpieli wtedy najbardziej studenci i lekarze. Setki osób zostały pozbawione dostępu do specjalistycznej literatury.

Porozumienie w sprawie reaktywacji oddziału GBL podpisali dziś rektor Akademii Kaliskiej, Jego Magnificencja prof. dr hab. Andrzej Wojtyła oraz dr n. przyr. Wojciech Giermaziak, będący dyrektorem Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. Uczestnikami spotkania był również Piotr Suda, prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, Józef Jamrozik, przewodniczący Rady Uczelni Akademii Kaliskiej oraz Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Powstanie Filii w Kaliszu jest warunkiem koniecznym do tego, by utworzony został tu kierunek lekarski. Studenci muszą mieć dostęp do nowoczesnych badań, które publikowane są w specjalistycznych publikatorach. Kalisz nie posiada silnej uniwersyteckiej biblioteki, która w swoich zasobach pochwalić może się adekwatnymi do tego zbiorami naukowymi. Jest to jeden z niezbędnych kroków, by uczynić miasto bardziej akademickim. Koniecznym jest, aby młodzi ludzie posiadali dostęp do bogatych baz danych, począwszy od maturzystów, kończąc na abiturientach uniwersyteckich.

GBL na dzień dzisiejszy posiada 16 oddziałów w Polsce. Oprócz przekazania informacji bieżącej, zbierania dokumentacji medycznej i historycznej, jest również właścicielem jedynej bazy naukowej – lekarskiej, którą tworzy w Polsce, która usankcjonowana jest wyrokiem sądowym oraz kooperuje w wymianie informacji naukowych z całym światem. Nowe miejsca, takie jak Rzeszów, Biała Podlaska, a teraz i Kalisz przodują w tym, że nie będą opierać się tylko na fizycznym wypożyczaniu książek, uznawanym już za archaizm. Skupią się one bowiem na gromadzeniu najnowocześniejszych wydawnictw z przeciągu dwóch ostatnich lat.

Pragnę przypomnieć, że w Kaliszu środowisko lekarskie działało kiedyś bardzo prężnie. Czuje się z nim związany, chociażby przez wzgląd na to, że moja mama jest lekarzem i działaczką Izby Lekarskiej, za to dziadek osobiście przyczynił się do tego, by nowoczesny jak na tamte czasy i największy w Wielkopolsce szpital w Kaliszu powstał. Powstawał nie bez trudu, bo sama budowa trwała długi okres, natomiast były to złote czasy Kalisza, również jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Te czasy jednak mamy za sobą, wszyscy wiemy jakie problemy kadrowe i nie tylko ma nasz szpital. Nie będziemy w stanie świadczyć odpowiednich usług medycznych jeżeli nie pokierujemy tego w odpowiednią stronę. Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, by przywrócić te piękne czasy. Kończymy również z myśleniem o bibliotekach, jako miejscach, w których przesiadują mole książkowe, nie zależy nam na tym, by w Kaliszu powstał kolejny skansen. Chodzi o to, by całe środowisko medyczne w dobie społeczeństwa sieciowego miało dostęp do ekskluzywnej, nowoczesnej wiedzy, której w tym momencie nam brakuje.

Prezydent Miasta Kalisza – Krystian Kinastowski

Utworzonych zostanie 6 stanowisk komputerowych. Będzie można pobierać informacje z zewnątrz, jak i publikować swoje osiągnięcia, nawet w kwestiach czysto technicznych, jako własne doniesienia naukowe.

Zabytkowa część zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona. GBL w swoich starych zbiorach dysponuje zasobem trudnym do zrozumienia, ponieważ posiada jedną z największych baz starodruków. Za przykład posłużyć może tu drugie wydanie oryginału Kopernika, jak i wszystkie atlasy anatomiczne z dorobku XIX w.

Dostęp do zasobu archiwalnego i działań Towarzystw Lekarskich na terenie kraju znajduje się w zbiorach specjalnych, tzw. dziale „starej książki medycznej” w Warszawie. Jest to miejsce, które docelowo ma zostać przekształcone w „Narodowe Muzeum Medycyny”.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze