Publikacja Encyklopedii Solidarności – tom 4

Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, w ramach inauguracji obchodów 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego zapraszają na prezentację publikacji pt. „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” tom 4. Prezentacja odbędzie się 2 czerwca o godzinie 12.00 w Villi Calisia, Al. Wolności 4.

NSZZ Solidarność, powstały w konsekwencji fali strajków latem 1980 r., odegrał niezwykle istotną rolę nie tylko w najnowszej historii Polski, ale i naszej części Europy. To fenomen w historii nie tylko Europy, ale także świata. Dlatego to fenomenalne zjawisko społeczne i polityczne pilnie warto i trzeba dokumentować, badać, opisywać, a następnie ustalenia historyków i innych badaczy popularyzować w społeczeństwie. Publikacja ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r.Zaplanowano następujące wystąpienia: dr Grzegorz Wołk (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie), sekretarz redakcji „Encyklopedii Solidarności”, Leszek Próchniak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi), koordynator regionalny 4 tomu „Encyklopedii Solidarności”, dr Sebastian Pilarski (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi), naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN, dr Jan Mosiński, były Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, Poseł na Sejm RP IX kadencji, Antoni Pietkiewicz, działacz opozycji demokratycznej (ROPCiO), lider kaliskiej „Solidarności” lat 1980-1981, pierwszy Wojewoda Kaliski w wolnej Polsce, dr Grażyna Schlender (dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu) pt. „Stan wojenny w regionie Wielkopolska Południowa”.
  Źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze