baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

QIGONG – KALISKA SZTUKA WALKI BEZ WALKI

Jednym ze sposobów utrzymania równowagi psycho – fizycznej jest odpowiedni ruch. Mieszkańcy Kalisza mają możliwość poprawy swojego stanu zdrowia poprzez praktyki chińskiego stylu Qigong, łagodnej gimnastyki zdrowotnej dla każdego.

W Kaliszu cyklicznie odbywają się bezpłatne treningi Qigong i Tai Chi dla osób 60+. Zajęcia są organizowane w „Akceleratorze Kultury” przy ul. Nowy Świat 2A oraz w siedzibie Klubu Osiedlowego „Serbinów” Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej przy ul. Serbinowskiej 25.
Latem, w urokliwej scenerii domku chińskiego, zwanego pagodą w Parku Miejskim w Kaliszu. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta. Dla chętnych w każdym wieku są również organizowane kilka razy w tygodniu zajęcia w Kaliszu, Ostrowie wielkopolskim i Pleszewie.

Starzenie się w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

Jest to proces, który możemy spowolnić poprzez kultywowanie i pielęgnowanie energii życiowej QI, pozbywanie się stresu, rozpuszczanie zastojów i blokad, świadomy i spokojny oddech. Wszystko to uzyskamy dzięki praktykowaniu Qigong. Ten zestaw ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin składa się z dwóch słów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś (np. perfekcyjne opanowanie sztuk walki Kung-Fu).

Technika Qigong

Składa się ona z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach medycznych, medytacyjnych oraz jako sztuka walki. W starożytnych Chinach wierzono, że poprzez pewne ruchy ciała, koncentrację oraz różne techniki oddechowe człowiek mógł osiągnąć równowagę fizyczną, duchową oraz metaboliczną. Te techniki były rozwijane poprzez sprawdzanie możliwości ciała oraz naśladowanie ruchów i zachowań różnych zwierząt. Wiedza była przekazywana od mistrza do ucznia. Ten stopień rozwoju nazwano Qigong.

Luohan Qigong

Jest to system ćwiczeń zdrowotnych, przynosi korzyści każdemu, bez względu na ogólny stan zdrowia, wiek czy płeć. Qigong – tradycyjna gimnastyka chińska polecana dla osób w każdym wieku. Jest to zestaw łagodnie wykonywanych ćwiczeń relaksujących ciało oraz odblokowujących przepływ energii w kanałach energetycznych. Tai chi to sztuka walki oparta o zasady starochińskiej gimnastyki zdrowotnej. Qigong reguluje ciśnienie, pomaga na bóle kręgosłupa, usuwa stres i przywraca równowagę w ciele ćwiczącego.

Rozciąganie

Ruch ciała jest w pełni zharmonizowany z oddechem i koncentracją umysłu, prowadzi do osiągnięcia stanu relaksacji i wewnętrznego spokoju. Pobudza krążenie krwi, obniża ciśnienie, pomaga przy bezsenności i przewlekłym bólu, stymuluje przepływ życiowej energii qi, przywraca właściwe funkcje
organizmu, łagodzi zaburzenia w narządach wewnętrznych i poprawia odporność. Tai chi to starożytna chińska sztuka walki, która składa się z sekwencji powolnych, płynnych ruchów. Zdaniem ekspertów tai chi może pomóc poprawić nastrój, zmniejszyć poziom stresu i pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Dzięki rozciąganiu struktury ciała powiększają się przestrzenie wewnątrzstawowe, co korzystnie wpływa na ich odżywianie i zakres ruchów, polepsza się krążenie krwi, regenerują się mięśnie. Jest takie chińskie powiedzenie: „Rozciągnij ciało o 1 cal, a przedłużysz życie o 10 lat”.

Fundament Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Jest min koncepcja Qi (substancja wszechświata). Qi odpowiada znaczeniem indyjskiemu terminowi prana (siła życiowa) oraz japońskiemu ki. Qi tłumaczy się jako siłę witalną, energię, siłę materialną, parę, emanację, płyn, ducha życia, eter. W medycynie chińskiej organizm jest postrzegany jako mikrokosmos wypełniony energią życiową (chi, Qi). Chi daje siłę, jest symbolem wszystkich form istnienia (myśli, odczuć, ciała, krwi, życia zewnętrznego i wewnętrznego), a jej prawidłowe krążenie w ciele jest jednym z podstawowych warunków zdrowia.

Kaliski instruktor Adam Jakubek

Pierwszy raz miałem styczność z ćwiczeniami Tai Chi w 2008 roku na studiach naturo terapii we Wrocławiu, od początku bardzo mi się spodobała ta forma ćwiczeń, później poznałem Qigong,
który jeszcze bardzie mi pasował, czułem niesamowitą moc tych ćwiczeń i chciałem praktykować systematycznie. Poznałem system Choy Lee Fut Luohan Qigong, pochodzący z Shaolin, mający bardzo długą historię. Zanim jednak zacząłem dogłębnie praktykować ten system, zacząłem ćwiczyć zestaw ćwiczeń zwany Ba Duan Jin, czyli 8 Kawałków Brokatu. Miałem motywację do ćwiczeń, ponieważ cierpiałem na uciążliwe bóle kręgosłupa. Praktykowałem cierpliwie i systematycznie, po 7 miesiącach moje bóle ustały, a ja odkrywałem na nowo dobre samopoczucie i z czasem coraz lepiej się czułem.
Krótko mówiąc zakochałem się w ćwiczeniach QIGONG. Następnie zacząłem zgłębiać wiedzę na temat systemu, z którym miałem wcześniej styczność i jeździłem do Krakowa na szkolenia, na warsztaty do wielu miejsc. Obecnie również cały czas się kształcę w tej dziedzinie. Na tyle mnie to wszystko wciągnęło, że zacząłem studiować Medycynę Chińską, akupunkturę i ziołolecznictwo. Jako dziecko chorowałem również na astmę, którą udało mi się również wyleczyć stosując różne naturalne metody. Obecnie prowadzę zajęcia w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie i zachęcam każdego do praktyki, ponieważ każdy z nas może sobie pomóc w utrzymaniu zdrowia na odpowiednim poziomie do późnych lat, nie czekając aż coś nas dopadnie. – powiedział Adam Jakubek

Akcelerator Kultury, Kalisz ul. Nowy Świat 2A. Telefon 62 751 90 99, 735 021 616.
Poniedziałki: 13:30 – 14:30, 14:30 – 15:30
Klub Osiedlowy „Serbinów” Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej przy ul.
Serbinowskiej 25. Telefon 62 753 21 36.
Wtorki: 15:00-16:00, 16:00-17:00

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze