Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Rada za Miejskim Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Rada Miasta Kalisza zagłosowała za uchwałą w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025. Program jest propozycją kontynuacji systemowych, kompleksowych i długofalowych działań na rzecz ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie.

Program zakłada doskonalenie oraz wspieranie zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, opartego na współpracy wielu działających na terenie Kalisza służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Realizacja zadań zawartych w Programie umożliwi systemowe podejście do problemu przemocy w rodzinie oraz sukcesywne zwiększenie skuteczności działań kierowanych do rodzin, w których ten problem występuje. Głównymi założeniami programu są kompleksowość i interdyscyplinarność działań ukierunkowanych na wsparcie i ochronę osób doświadczających przemocy, edukację i pomoc w korygowaniu zachowań osób stosujących przemoc. Należy do nich także edukacja przedstawicieli różnych podmiotów podejmujących działania z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym również prowadzących procedurę „Niebieskie Karty”, a także szeroko rozumianą edukację społeczeństwa. Zakłada się, że zadania realizowane w ramach programu, doprowadzą do ograniczenia tego zjawiska w mieście, poprzez m.in. wzmocnienie i upowszechnienie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy, zwiększenie dostępu i usprawnienie systemu pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, podejmowanie działań wobec osób stosujących przemoc.
Działania mające na celu pomoc i ochronę ofiar przemocy w rodzinie realizują na terenie miasta Kalisza różne podmioty i organizacje. W strukturach MOPS w Kaliszu funkcjonuje Dział Interwencji Kryzysowej, który jest czynny całą dobę oraz prowadzi także działania w formie konsultacji/rozmów telefonicznych w różnych godzinach (również w godzinach nocnych). Instytucja ta prowadzi także Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci, certyfikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jako bezpieczne miejsce przesłuchań, dostosowane do potrzeb dziecka. Pomoc można uzyskać też od konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, specjalisty, posiadającego certyfikat superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Inne, przykładowe organizacje w Kaliszu, u których można uzyskać pomoc:

– Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu z siedzibą w Centrum Księdza Orione przy ulicy Kościuszki 24.
– Punkt Konsultacyjno-interwencyjny dla osób z problemem alkoholowym (kobiet i mężczyzn), ich rodzin, w tym osób bezdomnych prowadzony jest przez Caritas Diecezji Kaliskiej od 2019 roku, z siedzibą przy ul. Stawiszyńskiej 20.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze