Rada za Miejskim Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Rada Miasta Kalisza zagłosowała za uchwałą w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025. Program jest propozycją kontynuacji systemowych, kompleksowych i długofalowych działań na rzecz ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie.

Program zakłada doskonalenie oraz wspieranie zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, opartego na współpracy wielu działających na terenie Kalisza służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Realizacja zadań zawartych w Programie umożliwi systemowe podejście do problemu przemocy w rodzinie oraz sukcesywne zwiększenie skuteczności działań kierowanych do rodzin, w których ten problem występuje. Głównymi założeniami programu są kompleksowość i interdyscyplinarność działań ukierunkowanych na wsparcie i ochronę osób doświadczających przemocy, edukację i pomoc w korygowaniu zachowań osób stosujących przemoc. Należy do nich także edukacja przedstawicieli różnych podmiotów podejmujących działania z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym również prowadzących procedurę “Niebieskie Karty”, a także szeroko rozumianą edukację społeczeństwa. Zakłada się, że zadania realizowane w ramach programu, doprowadzą do ograniczenia tego zjawiska w mieście, poprzez m.in. wzmocnienie i upowszechnienie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy, zwiększenie dostępu i usprawnienie systemu pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, podejmowanie działań wobec osób stosujących przemoc.
Działania mające na celu pomoc i ochronę ofiar przemocy w rodzinie realizują na terenie miasta Kalisza różne podmioty i organizacje. W strukturach MOPS w Kaliszu funkcjonuje Dział Interwencji Kryzysowej, który jest czynny całą dobę oraz prowadzi także działania w formie konsultacji/rozmów telefonicznych w różnych godzinach (również w godzinach nocnych). Instytucja ta prowadzi także Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci, certyfikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jako bezpieczne miejsce przesłuchań, dostosowane do potrzeb dziecka. Pomoc można uzyskać też od konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, specjalisty, posiadającego certyfikat superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Inne, przykładowe organizacje w Kaliszu, u których można uzyskać pomoc:

– Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu z siedzibą w Centrum Księdza Orione przy ulicy Kościuszki 24.
– Punkt Konsultacyjno-interwencyjny dla osób z problemem alkoholowym (kobiet i mężczyzn), ich rodzin, w tym osób bezdomnych prowadzony jest przez Caritas Diecezji Kaliskiej od 2019 roku, z siedzibą przy ul. Stawiszyńskiej 20.
Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Kaliska Straż Miejska z nowym komendantem – kto nim został?

7 grudnia 2021

Z końcem tego roku nastąpi zmiana na najwyższym stanowisku w...

czytaj więcej»

Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach

6 grudnia 2021

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele...

czytaj więcej»

Kaliskie Linie Autobusowe ruszyły z mikołajkową akcją

6 grudnia 2021

Kaliski przewoźnik kolejny już raz przygotował dla swoich pasażerów mikołajkowe...

czytaj więcej»

NIK zdecydowała się zawitać do ratusza – powodem remont gabinetu prezydenta

6 grudnia 2021

Po kilku miesięcznej przerwie powraca temat remontu m.in. gabinetu prezydenta...

czytaj więcej»

Villa Calisia zamknięta dla interesantów

6 grudnia 2021

Dodaj tu swój tekst W związku z zarządzeniem Prezydenta Miasta...

czytaj więcej»

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowe auto

6 grudnia 2021

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowy samochód, który będzie...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter