Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Raport z Frontu J. Wolskiego – stan na 8 marca 2022

Jarosław Wolski codziennie na facebookowej grupie „Obrona PRO” umieszcza aktualizację sytuacji na froncie ukraińsko-rosyjskim. Na grupie można zapoznać się także z mapą sytuacyjną codziennie aktualizowaną przez Jarosława Wolskiego, analityka Frag Out Magazine oraz Nowej Techniki Wojskowej. Dziś kolejny raport, którego treść przeklejamy poniżej.

Sytuacja ogólna: cisza przed burzą.

Kierunek na zachód i północ od Kijowa:

Rosjanie ugrzęźli – nie są w stanie posuwać się naprzód tymi siłami które mają w „worku”. Żeby dokonać przełomu muszą ściągnąć świeże siły, które właśnie przemieszczają się przez Białoruś. Niestety teren sprzyja defensywie obu stron, dlatego Ukraińcom będzie ciężko zlikwidować ów worek. Choć zobaczymy, co się wydarzy. Na razie mamy lokalne ataki i kontrataki, ale bez przełomu lub większych działań.

Kierunek na wschód od Kijowa

Czołówki rosyjskie zdecydowanie podchodzą do przedmieść Kijowa z tego kierunku. Sytuacja jest niejasna, ale wygląda na to, że całkiem duże siły, które przetaczały się przez północno-wschodnią Ukrainę, dotarły do czołówek. Nie mam ich rozpoznanych na mapie niestety dość dobrze. IMHO możliwa akcja Rosjan w kierunku ataku na Kijów, żeby odciąć stolicę od wschodu kraju. Brygada z Czernichowa kontratakowała wczoraj i przedwczoraj, żeby przejąć skrzyżowanie poniżej Czernichowa. Status nieznany. Na tym odcinku mamy trudną sytuację Ukraińców. Wciąż nie mogę się dopatrzeć, co się stało z dwiema PTGB między Pyrułkami a Połtawą.

Charków

Piękny kontratak brygady zmechanizowanej który obezwładnił całą brygadę rosyjską. Moim zdaniem będzie wymagać ona przeformowania. Paradoksalnie Charków nie jest oblężony, a Rosjanie na tym odcinku mają za małe siły na szturm miasta.

Ługańsk – Donieck

Rosjanie, korzystając z przewagi materiałowej po prostu zwijają obronę Ukraińców od północnego wschodu, nacierając na raz na 4 kierunkach. Ukraińcy cofają się, ale powoli i planowo. IMHO widać tutaj duży kunszt tej armii.

Mariupol

Bez zmian, czyli źle.

Kierunek na Zaporoże

Rosjanie ewidentnie próbują poszerzyć pas, w którym od M. Azowskiego kontrolują teren. Dzieje się to w serii ataków i kontrataków. Rosjanie zdają się mieć za małą przewagę, żeby skutecznie atakować tutaj na większą skalę.

Kierunek Mikołajew i Worożeńsk.

Ukraiński kontratak na lotnisko w Mikołajewie. Pod Worożeńskiem nie widać zdecydowanych ruchów Rosjan. Czyżby ktoś miał braki w zaopatrzeniu? 

Uwaga ogólna:

Jesteśmy świadkami ciszy przed burzą. Rosjanie ściągają kolejne siły z głębi Mordoru, tj. Rosji, ale nie jest pewne, na którym kierunku owe rzucą. Zidentyfikowano brygadę WDW na Białorusi koło Homla, wiadomo że mają cztery brygady rezerwistów, które będą użyte „gdzieś” na wschodniej Ukrainie. Sami Ukraińcy po rzuceniu rezerw i kontratakach spowodowali, że Rosjanie ugrzęźli pod Kijowem i Worożeńskiem /Mikołajewem oraz, co ciekawe, pod Charkowem. Niebezpieczna staje się sytuacja na wschód od Kijowa. Rosjanie planowo też „wyrąbują” korytarz z Krymu do „Bantustanów”, ale kością w gardle jest Mariupol. Trwa też zwijanie północy obrony ATO/OOS.

Myślę, że Rosjanie zbierają siły na rundę II, ale nie jestem w stanie napisać, gdzie uderzą. Istnieje też spora szansa na ukraińską kontrofensywę, ale znów ciężko coś prorokować.

Autor: Jarosław Wolski, facebookowa grupa Obrona PRO

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze