baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Raport z Rady Miasta: Radni podzielili się komisjami, prezydent z wynagrodzeniem

Ślubowanie dwójki nowych radnych, wybór członków i przewodniczących komisji, ustalenie wynagrodzenie prezydenta oraz pierwsze zagadnienia merytoryczne. Tym zajmowali się miejscy radni podczas drugiej sesji nowej Rady Miasta.

W okresie międzysesyjnym na stanowiska wiceprezydentów ponownie wybrani zostali Grzegorz Kulawinek oraz Mateusz Podsadny. Z tego względu zrzec się musieli oni mandatów. W miejsce Grzegorz Kulawinka radną została Kamila Majewska, za to Mateusza Podsadnego zastąpiła Karolina Skrzypczyńska. Obie Panie złożyły na początku posiedzenia stosowne ślubowanie.

Rada obfitowała w liczne przerwy. Wydaje się, że nie wszystkie decyzje personalne zostały odpowiednio przedyskutowane wśród poszczególnych klubów i konieczne były przerwy na dodatkowe negocjacje. Mieszkańcy, którzy śledzili sesję za pośrednictwem transmisji internetowej musieli parokrotnie uzbroić się w cierpliwość. Radni dość ochoczo zapisywali się do poszczególnych komisji, wydaje się jednak że wkrótce będą z niektórych z nich rezygnować. Radny ma bowiem obowiązek zasiadania jedynie w dwóch komisjach a za nieobecności grozi obniżka diety. A to nie zachęca w dłuższej perspektywie do pracy w wielu takowych gremiach.

Rada Miasta wybrała również przewodniczących poszczególnych komisji. Tradycyjnie przewodniczenie komisji rewizyjnej przypadła radnemu opozycji i został nim niemal jednogłośnie Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej. Jedynie trzech radnych PiS (Sławomir Lasiecki, Artur Kijewski i Marcin Strzelec) postanowiło wstrzymać się od głosu.

Późniejsze głosowania ukazały już układ sił w nowej radzie. Za poszczególnymi kandydatami wspólnie głosowali radni Koalicji Kaliskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Trzeciej Drogi. I tak Maciej Antczak (Koalicja Kaliska) został przewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Andrzej Plichta (Prawo i Sprawiedliwość) szefować będzie Komisji Budżetu i Finansów, Marcin Strzelec (Prawo i Sprawiedliwość) pokieruje Komisją Prawa, Porządku Publicznego i Samorządu Osiedlowego. Marian Durlej (Koalicja Kaliska) znów będzie przewodniczył Komisji Edukacji i Sportu a Artur Kijewski (Prawo i Sprawiedliwość) kontynuować będzie pracę w roli przewodniczącego Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej. Komisja Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej będzie mieć przewodniczącego w osobie Karoliny Sadowskiej (Koalicja Kaliska). Powracający do Rady Miasta Tomasz Grochowski (Trzecia Droga) zostanie szefem Komisji Środowiska i Gospodarki Komunalnej. W przypadku Grochowskiego z bloku 15 radnych wyłamał się Sławomir Lasiecki, który wstrzymał się od głosu.

Przy wyborze większości przewodniczących Koalicja Obywatelska wskazywała swoich kandydatów, którzy jednak każdorazowo otrzymywali poparcie wyłącznie od swojego własnego klubu. Radni KO z konsekwencją głosowali przeciwko kandydatom Koalicji Kaliskiej i PiS-u, wyłącznie w przypadku Tomasza Grochowskiego głos przeciw zamienili na głos wstrzymujący. Po dokonaniu wyboru komisje rozpoczęły swoje pierwsze posiedzenia.

Wbrew pierwotnym założeniom nie uzupełniono składu prezydium o dwóch wakujących wiceprzewodniczących. Nieoficjalnie mówi się, że przypadną one Eskanowi Darwichowi i kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości. W szeregach PiS-u nie ma jednak konsensusu co do kandydata. Najpoważniejszym kandydatem wydaje się przewodniczący poprzedniej kadencji Tadeusz Skarżyński, ale aspirację do tej funkcji ma także przewodniczący w latach 2014-2018 Andrzej Plichta. Ku zaskoczeniu kolegów z klubu w trakcie sesji zgłosił on postulat, aby w prezydium rady reprezentowane były wszystkie kluby, więc także Koalicji Obywatelskiej. W tej kwestii na rozstrzygnięcia przyjdzie nam jeszcze chwile poczekać.  

Już dziś wiemy za to ile zarabiać będzie prezydent Krystian Kinastowski. Będzie to podobnie jak w zeszłej kadencji około 20 tysięcy złotych brutto. W skład tej kwoty wchodzi wynagrodzenia zasadnicze oraz dodatki funkcyjne. Radni KO sugerowali, że kwota mogłaby być niższa z uwagi na trudną sytuację finansową miasta. Stronnicy prezydenta odpierali zarzuty i zwracali uwagę na zarobki polityków PO w spółkach zarządzanych przez województwo wielkopolskie. Głosowanie jak można się domyślić zostało wygrane przez Prezydenta większością tożsamą do wcześniejszych.

Pod koniec sesji emocje wzbudziła także sprawa zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zespołu zabudowy osiedla Dobrzec. Sprawa dotyczy obszaru po byłym markecie Tesco, gdzie potencjalny inwestor chce dokonać zmian w zabudowanie. Radni KO wnioskowali o odsunięcie w czasie decyzji, w celu chociażby rozmowy z inwestorem, ale większość radnych była innego zdania.

Ostatnim punktem Rady był wybór przedstawicieli do zgromadzenia Związku Komunalnego „Czyste miasto, czysta gmina”. Członkiem zgromadzenia został prezydent Krystian Kinastowski a pod jego zastępstwo wiceprezydent Mateusz Podsadny. Ponadto w zgromadzeniu Kaliszu reprezentować będzie wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, radni Małgorzata Mosińska – Busz i Sławomir Lasiecki oraz Paweł Bąkowski naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Mario

W radzie miasta trwa cyrk nieudaczników miernot antyeuropejskich demagogów to rada niszcząca szanse rozwoju miasta jego integracji i transformacji Mamy kolejne 5 lat zmarnowane w rozwoju miasta Mam przekonanie że do Kalisza nie trafią żadne pieniądze z funduszy europejskich rządowych i wojewódzkich Polski nie stać na marnotrawienie pieniędzy 8 lat PiS owskiej bandyterki finansowej wystarczy Niech finanse trafiają do tych samorządów gdzie nie ma szans na marnotrawstwo i korupcje

Najnowsze