RECENZJA WYSTAWY: ,,Totem/Sztandar, Shell Shock i Zabawki” 5.12.2024r. – 30.01.2025r.
Nowa wystawa prezentowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przedstawia dzieła artysty Łukasza Glapki. Tematyka ekspozycji skupia się na historii upamiętniającej I i II wojnę światową, czyli konfliktach, których młodsze pokolenia w naszym kraju nie doświadczyły, pomimo tego są one ciągle mocno obecne.
Łukasz Glapka urodził się w 1983 roku w Kaliszu i tutaj rozwija się artystycznie. W sztukach plastycznych specjalizuje się w obrębie obrazu wideo i dźwięku. Dzięki włączeniu nowoczesnej technologii do swoich projektów, realizowane przedsięwzięcia zyskują na oryginalności. Artysta dodatkowo angażuje się we współpracę z miejskimi instytucjami. Jest współtwórcą ścieżek dźwiękowych m.in. do spektakli w Teatrze im. Jana Bogusławskiego w Kaliszu. W 2021 roku otrzymał wyróżnienie honorowe na kaliskim Biennale Sztuki pt. ,,A- Kumulacje 2021”, które odbyło się w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Dwa lata później w
2023 roku został nagrodzony nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza na Biennale pt.,,A- Kumulacje 2023”.
Artysta w swoich pracach stara się bardzo dosłownie przedstawić wojenne wspomnienia. Jako osoba urodzona blisko 40 lat po II Wojnie Światowej, podchodzi do tematu z innym spojrzeniem. Autor wystawy stawia nas w sytuacji nostalgicznego przeniesienia się w czasie i zatrzymania w refleksji na dłuższą chwilę.
Motyw wojny kojarzy nam się z bólem, cierpieniem, strachem, utratą najbliższych i śmiercią tysięcy bezbronnych ludzi. Pokolenie żyjące w czasie pokoju zbiera informacje wojenne z przekazów wtórnych sięgając do historii, literatury, muzyki, kinematografii, a niekiedy o ile jest to możliwe do wspomnień świadków wydarzeń. Nasi pradziadkowie i dziadkowie są w gronie osób pamiętających wojnę i tamtejszy czas. To właśnie z ich opowieści i przekazywanych informacji możemy czerpać jak najwięcej i docenić historyczne znaczenie tych wydarzeń.
Wystawę artysty odwiedziłam kilka tygodni po jej uroczystym wernisażu i dokładnie zaznajomiłam się z prezentowaną ekspozycją. Na wejściu do galerii czeka na nas katalog opisujący zamysł i inspirację do eksponowanych dzieł. Warto zapoznać się z broszurą ponieważ ułatwia ona nam zrozumienie przekazu prac.
Dzieła znajdują się w pierwszej sali po wejściu do galerii. Pokazane jest osiem prac symbolizujących realia wojny. Możemy wyróżnić fragment nagrania pt. ,,Shell Shock” z okresu I wojny światowej i hełm z okresu II wojny światowej, animację wideo pt. ,,Strefa zero”, ,,Mój sztandar” oraz fotografię prezentującą grupę żołnierzy. Pozostałe z nich to ,,Zabawki”, ,,Totem”, ,,Skarb” i ,,Książeczka”.
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu wystawia artystów tworzących sztukę współczesną. Realizowane wystawy często mają niestandardowy przekaz i nieoczywistą konstrukcję. Umieszczone prace w kompozycji potrafią nie tylko zachwycić odbiorców, ale również skonfrontować ze zmianą. Podobnie jest z ekspozycją Łukasza Glapki. Wystawa nie tylko w sposób artystyczny, ale także historyczny i upamiętniający zachęca do obejrzenia i głębszego zaznajomienie z podejściem autora do tematyki wojennej. Zdecydowanie polecam samodzielnie wejść do galerii, poświęcić kilka minut na obejrzenie zaaranżowanej
przestrzeni i oddać się chwili refleksji.
Potrzebowałem wyjątkowego trunku na uroczystość rodziną i nie mogłem znaleźć nic odpowiedniego w tradycyjnych sklepach w Polsce. Kumpel wspomniał mi o FineSpirits, więc pomyślałem, że sprawdzę. Byłem pod wrażeniem, jak dobrze zorganizowana jest ta strona – szybko znalazłem dokładnie to, czego szukałem. Whisky, którą zamówiłem, okazała się strzałem w dziesiątkę, a cały proces zakupu był bardzo intuicyjny.