RECENZJA WYSTAWY: ,,Trofea” 5.12.2024r. – 30.01.2025r.
Aktualnie prezentowana ekspozycja w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina poświęcona jest twórczości malarskiej Krzysztofa Nowickiego. Malarz w swoich dziełach nawiązuje do czasów trwającego od XVI – XVIII wieku nurtu baroku. W swojej palecie kolorystycznej sięga po chłodne tonacje i wplata elementy złota. Artysta posługuje się metodą oleju na płótnie.
Krzysztof Nowicki urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Studiował w pracowni malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z wykształcenia jest artystą malarzem i w 2024 roku otrzymał tytuł doktora. Nowicki ma szerokie portfolio i wiele zdobytych nagród oraz wyróżnień w świecie artystycznym. W 2013 roku zdobył Grand Prix w konkursie ,,Artystyczna Podróż HESTII” oraz Grand Prix III na Triennale Sztuki Pomorskiej w Sopocie. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, kolekcji Imago Mundi Luciano Benettona oraz w Fundacji Kolonia Artystów. Aktualnie mieszka i rozwija swoją karierę w Warszawie.
Autor w prezentowanych obrazach na pierwszym miejscu stawia postać psa, którego przedstawia jako zwierzę najbliższe człowiekowi. Patrząc na rolę czworonogów oraz wielowiekową zażyłość, trzeba zgodzić się z proponowaną przez artystę wizją. Pomimo trwających dociekań ze strony badaczy dotyczących tego kiedy człowiek oswoił zwierzęta, nie ulega wątpliwości, że wilki a później psy, były jednymi z pierwszych. Aktualnie są one wszechobecne i stanowią element naszej codzienności. Jednak zupełne podporządkowanie psów człowiekowi, nie obyło się bez strat. Całkowita zależność od właścicieli odebrała składnik dzikości, który w świecie zwierząt stanowi naturalny element.
W malarstwie barokowym zaobserwować możemy bogactwo, dramatyzm, teatralność oraz otwartość na tematykę dzieł. Artyści tego okresu zwracali dużą uwagę na rolę światła i cienia co w połączeniu ze sobą dawało silny kontrast. Odnosząc się do różnorodności podejmowanych wówczas tematów warto wspomnieć o animalistyce, która była wszechobecna m.in. w holenderskim malarstwie barokowym. Przedstawiane były różne zwierzęta konie, ptaki, lwy oraz wiele innych. W szczególności trzeba wyróżnić psa, który ukazany w ruchu symbolizował życie i często był malowany w scenach rodzajowych.
Prezentowaną ekspozycję w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odwiedziłam kilka tygodni po jej uroczystym wernisażu. Przy wejściu czeka na nas broszura, która pozwoli nam poznać zamysł i inspirację do przedstawionych dzieł.
Prace znajdują się w drugiej części galerii i prezentują znakomity warsztat pracy artysty. Przedstawiona jest imponująca ilość płócien oraz jedna duża rzeźba wyeksponowana na środku sali. Warto wymienić kilka z nich: ,,Portret młodej kobiety jako Diany”, ,,Bez tytułu”, ,,Portret hrabiego Antona Lamberga-Sprinzensteina”, ,,Biały pies”, ,,Halali na wilka”, ,,Polowanie na niedźwiedzia”, oraz płótno pt. ,,Martwa natura z papugą”.
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu specjalizuje się w sztuce współczesnej i wystawia artystów prezentujących oryginalną twórczość. Wystawiane ekspozycje oswajają nas z niestandardową interpretacją poszczególnych tematów. Zdecydowanie zachęcam do odwiedzenia galerii i spojrzenia na prace Krzysztofa Nowickiego własnym okiem.