Regulacja Krępicy i Piwonii we współpracy z Wodami Polskimi

Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza i Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisali listy intencyjne dotyczące podjęcia współpracy w zakresie realizacji inwestycji związanych z regulacją cieków wodnych Piwonia i Krępica. To kontynuacja wspólnych działań Miasta Kalisza i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

To dobry moment dla Kalisza. Realizujemy ustalenia z 2018 roku, kiedy to Miasto zobowiązało się do opracowania dokumentacji projektowej na regulację cieków Piwonia i Krępica. Ten etap się kończy – podpisaliśmy dwa listy intencyjne, które są wyrazem obustronnej chęci dalszej współpracy, realizacji tych bardzo ważnych dla Kalisza zadań – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza. – Projekt cieku Krępica jest skończony. Piwonii będzie realizowany. Wspólnie z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu będziemy procedować i przeprowadzać kwestie własnościowe, które ułatwią i umożliwia dalszą realizację tych inwestycji.

Regulacja obu cieków pozwoli na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej i zdolności retencyjnej oraz wpłynie na przeciwdziałanie skutkom suszy w regionie wodnym Warty.

–  Mamy zamiar współpracować z panem prezydentem i Miastem Kalisz, jeśli chodzi o możliwości zwiększenia przepustowości zarówno Krępicy, jak i Piwonii. To są rzeki, które przepływają przez zurbanizowane i uprzemysłowione obszary miasta Kalisza, głównie zasilane przez wody roztopowe i powodziowe. Zaczynamy zmagać się z coraz bardziej gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które powodują bardzo gwałtowne opady, tzw. błyskawiczne powodzie, zwłaszcza miejskie, a na obszarach zurbanizowanych została jeszcze stara instalacja odpływowa, odprowadzająca wody opadowe. Dzisiaj podpisujemy wolę współpracy i podzielenia się pewnymi zadaniami związanymi z tym, żeby przepustowość na tych ciekach zwiększyć – powiedział Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Za wsparcie podczas realizacji inwestycji prezydent Krystian Kinastowski podziękował posłowi Janowi Mosińskiemu, Bogumiłowi Nowakowi, dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Krzysztofowi Wosiowi, zastępcy prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą oraz Annie Mareckiej, dyrektor Zarządu Zlewni w Kaliszu: – Dziękuję panu posłowi za kolejną interwencję, która związana jest z bezpieczeństwem kaliszan. Wcześniej udało się, przy wsparciu pana posła, usunąć szkodliwe odpady ze Szczypiorna. Dziękuję panu dyrektorowi i panu prezesowi za wsparcie, które umożliwia szukanie rozwiązań problemów związanych m.in. z ochroną przeciwpowodziową i zapobieganiem skutkom suszy. Realizując te inwestycje, jesteśmy w stanie aktywizywać i rozbudowywać kolejne tereny w Kaliszu – dodaje prezydent Krystian Kinastowski.

Kolejne zadanie realizowane wspólnie z Miastem podkreśla dobrą współprace między parlamentarzystami a Prezydentem Miasta Kalisza i władzą samorządową, a także Wodami Polskimi – mówił Jan Mosiński, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. – Wykonanie inwestycji przyniesie korzyści dla mocno zurbanizowanej części miasta przy Krępicy i mieszkańców osiedli znajdujących się wzdłuż cieku wodnego oraz terenu przy cieku Piwonia.

– Te dwa zadania, które planujemy wspólnie realizować będą miały na celu nie tylko zwiększenie przepustowości obu tych rzek, tak aby przeprowadzić wody wezbraniowe, ale będą związane również z infrastrukturą, która będzie dawała możliwość retencjonowania wody. My jako Wody Polskie będziemy odpowiedzialni za regulację koryta, a Miasto Kalisz za kwestie związane najpierw z wykupem, z kwestiami własnościowymi, dalej z infrastrukturą krzyżującą się z tymi ciekami i po przekazaniu tych gruntów my jako Wody Polskie będziemy mieli możliwość realizowania dalszych prac konserwacyjnych. Życzę sobie, by ta współpraca, którą mamy w Kaliszu przełożyła się również na współpracę z innymi miastami w Polsce – podkreślił Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

O szczegółach związanych z realizacją zadań o nazwach: „Regulacji wód i kształtowanie nowego koryta cieku naturalnego Krępicy na całej regulowanej długości, tj. w km Od 0+000 do 5+872,4 biegu koryta” oraz „Regulacji koryta cieku wodnego Piwonia w granicach Miasta Kalisza” mówiła Dagmara Pokorska, p.o. naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta Urzędu Miasta Kalisza.

 
źródło: UM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»