baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Rekonstrukcja historyczna z czasów powstania styczniowego w Kosmowie

To była prawdziwa, żywa lekcja historii w gminie Ceków-Kolonia.

Zaprezentowano przygotowania do powstania styczniowego, odczytano Manifest Rządu Narodowego, do Kosmowa przybyły oddziały generała Edmunda Taczanowskiego, odtworzono także przekazanie chorągwi przez Izraelitki Kaliskie, były potyczki z Kozakami, a także walki oddziałów gen. Taczanowskiego z wojskami rosyjskimi. Było to bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne, w które zaangażowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy gminy i powiatu, szwadron kawalerii, a także organizacje i samorządy. Projekt wsparł też kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

„Udział Mieszkańców gminy, bitwy i potyczki powstania styczniowego” – to projekt realizowany przez Gminę Ceków Kolonia, współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.”Sztab gen. Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie” – to projekt „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” realizowany przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, dofinansowany ze środków Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Jeszcze raz brawa i gratulacje dla organizatorów.

Źródło: Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kaliszu; fot.: Krzysztof Wydra

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze