Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Rejon ulic Podgórze i Jabłkowskiego nie należy do tych części miasta, które odwiedzamy z przyjemnością. Ten stan rzeczy ma się zmienić po zapowiadanej przez urząd rewitalizacji tego terenu. Pierwsze konkretne kroki podjęto w 2019 roku, a największe prace dopiero przed nami. Kiedy konkretnie? Tego nie wiadomo, a odpowiedzią są tutaj (jak prawie przy każdej inwestycji) fundusze i budżet miasta.

Historia pomysłów na rewitalizację tego obszaru sięga kilkunastu lat, jednak konkretne działania podjęto dopiero w 2019 roku. W maju był on przedmiotem jednego z projektów podczas warsztatów architektonicznych dla studentów Architektour 2019. W tym samym roku na zlecenie Urzędu Miasta Makary Górzyński opracował „Ekspertyzę w zakresie historii rejonu ulic Podgórze i Wojciecha Jabłkowskiego w Kaliszu”. Rok później powstał miejscowy plan rewitalizacji dla rejonu ulic Podgórza i Jabłkowskiego. Miasto wykupiło część nieruchomości z tego rejonu, które są w bardzo złym stanie technicznym. Prace rewitalizacyjne mają przede wszystkim podnieść standard życia mieszkańców, ale też przyczynić się do poprawy odbioru okolicy. Niemal wszystkie kamienice zostaną wyremontowane lub przebudowane. Pierwszym etapem będzie remont obiektów przy ul. Podgórze 6, 8 i 10. Budynki zostaną przyłączone do sieci ciepłowniczej, wyremontowane zostaną także ulice.

Aktualnie w jednej z kamienic działa “Dom Sąsiedzki”, który ma aktywizować mieszkańców. W 2020 roku stworzono tam także ogród deszczowy, który po za estetyzacją przestrzeni ma także pomóc w retencji wód opadowych.

Pod koniec maja UM wyłożył do wglądu projekt Miejscowego planu rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze. Widzimy piękną, odnowioną, przyjazną i czystą przestrzeń, ogrom zieleni, łąki kwietne, plac miejski z fontanną, ławki i małą architekturę. Ale na razie to wciąż tylko wizualizacje. Do realizacji jeszcze długa (i droga) droga.

Wizualizacje miejscowego planu rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze (UM KALISZ)

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter