baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Robocze spotkanie Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej

W dniu 2 marca 2022 r., w kaliskim ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli środowisk i organizacji kombatanckich, instytucji kościelnych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli Urzędu Miasta Kalisza.

Głównymi tematami spotkania były prace nad zmianą zarządzenia Prezydenta Miasta Kalisza w sprawie powołania Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej, związane ze zmianami kadrowymi w Radzie a także przygotowania do Miesiąca Pamięci Narodowej, który przypada w kwietniu. Zmiany kadrowe spowodowane są m.in. odejściem jej znamienitych przedstawicieli: śp. Wincentego Edmunda Pawlaczyka, śp. Eugenii Pastuszek, śp. Ryszarda Opalińskiego, śp. Tadeusza Krokosa.

Powołanie nowych członków Rady, osób, które chcą współpracować w sprawach pamięci narodowej, inicjowania i współdziałania w organizacji obchodów uroczystości patriotycznych i rocznicowych, odczytów, konkursów i innych przedsięwzięć związanych z opieką nad upamiętnionymi miejscami pamięci narodowej zostało poddane dyskusji.
Miesiąc Pamięci Narodowej, przypadający w kwietniu będzie obfitował w wiele uroczystości patriotycznych, związanych z obchodzonymi rocznicami.

10 kwietnia 2022 r. przypada rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym dniu władze Miasta Kalisza oddają hołd śp. Gabrieli Zych. Na cmentarzu rypinkowskim, na grobie tragicznie zmarłej prezeski Stowarzyszenia Rodzina Katyńska składane są wiązanki kwiatów, zapalane znicze pamięci. Jest to też okazja do spotkania z najbliższą rodziną i wspomnień o Pani Gabrieli Zych.
W kwietniu przypada Dzień Inwalidy Wojennego, Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego a w ostatnią niedzielę kwietnia, w dniu 24 kwietnia 2022 r., o godz. 13.00, w lesie w Winiarach organizowana jest msza św. polowa i uroczyste złożenie wiązanek kwiatów przy obelisku ofiar II wojny światowej. Na uroczystość zapraszane są władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego a także rodziny zamordowanych osób z ziemi kaliskiej i ostrowskiej.

Decyzją Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej uroczystość poświęcona 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zostaje przeniesiona na miesiąc wrzesień i będzie organizowana, jak w ostatnich dwóch latach, 17 września 2022 r. w obchody Dnia Sybiraka i 83. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Na spotkanie zaproszono przedstawicielkę Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza, która wniosła cenny głos w sprawie organizacji uroczystości patriotycznych w Kaliszu i udziału młodzieży kaliskich szkół w pocztach sztandarowych.
Przewodniczący Rady, Pan Grzegorz Kulawinek zaproponował współpracę przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza z Kaliską Radą Pamięci Narodowej.
Na początku kwietnia zostanie wystosowany Apel Prezydenta Miasta Kalisza, skierowany do organizacji i szkół o ochronę i opiekę nad miejscami pamięci a także udział młodzieży szkolnej i akademickiej w uroczystościach miejskich.

Kaliska Rada Pamięci Narodowej została powołana jako organ konsultacyjny i doradczy Prezydenta Miasta Kalisza w sprawach dotyczących zadań z zakresu pamięci narodowej i opieki nad miejscami pamięci w 2017 roku.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze