Redakcja portalu Latarnik Kaliski życzy w tym świątecznym czasie radosnych i rodzinnych świąt! 👨‍👩‍👧‍👦 Spędźcie je bezpiecznie w gronie najbliższych osób w spokoju i zdrowiu, a przede wszystkim pośród gwarnych rozmów oraz uśmiechów, by w kolejny rok wejść z optymizmem i nadzieją! 🎄 Zbierzcie siły, odpocznijcie i razem z nami podtrzymujcie światło Latarnika! Wszystkiego dobrego i góry prezentów - niekoniecznie tych materialnych! 🎅

Rocznica oddziału udarowego w kaliskim szpitalu

Minął rok od powstania oddziału udarowego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Do końca ubiegłego roku hospitalizowano w nim blisko 600 pacjentów.

Od 18 lutego do końca ubiegłego roku w oddziale hospitalizowano 591 pacjentów, z tego 47 pacjentów z udarem krwotocznym mózgu, 412 z udarem niedokrwiennym mózgu. Jak mówią pracownicy oddziału: “To jedyny taki oddział w południowej Wielkopolsce. Ten oddział, to strzał w dziesiątkę, potwierdzający bardzo dobrą strategiczną i rozwojową decyzję podjętą przez dyrekcję w tamtym czasie.”
W 2020 roku w oddziale udarowym leczenie trombolityczne udaru niedokrwiennego mózgu zastosowano u 120 pacjentów, co daje 29,1% wśród pacjentów przyjętych z rozpoznaniem udaru niedokrwiennego mózgu (średni procent trombolizowanych pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu w roku 2020 w Polsce wynosi ok. 15%). Leczenie trombektomią mechaniczną zastosowano u 21 pacjentów z rozpoznaniem udaru niedokrwiennego mózgu, spowodowanego niedrożnością dużego pnia tętniczego, co daje 5% pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu hospitalizowanych w Oddziale Udarowym (na terenie Polski uśredniony wynik to 3,2 %).
Czas od przyjęcia pacjenta na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) do rozpoczęcia leczenia trombolitycznego (tzw. DNT) wynosił od 10 do 180 minut, mediana to 30 minut (wg najnowszych zaleceń PTN czas DNT powinien wynieść < 60 minut). “To dzięki bardzo zaangażowanemu, pełnemu empatii i profesjonalizmu personelowi osiągamy tak imponującej wskaźniki. Są one kluczowe dla procesu leczenia naszych pacjentów – i to właśnie nas wyróżnia.” – tłumaczy Radosław Kołaciński, dyrektor kaliskiej lecznicy.
 
 
Źródło: Szpital Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Latarnik24

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter