
Rodzinne weekendy na Zawodziu
W każdą wakacyjną sobotę i niedzielę, w godzinach 13:00–17:00, Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu przenosi się do czasów, gdy miecz był podstawowym argumentem w dyskusji, a wieści roznosił sokolnik. Przed nami cykl plenerowych wydarzeń w duchu średniowiecza, które zadowolą zarówno pasjonatów historii, jak i rodziny szukające nietuzinkowego pomysłu na weekend.
Zabawy plebejskie i ptaki drapieżne – średniowiecze na wyciągnięcie ręki
Organizatorzy zadbali o różnorodność atrakcji. Na gości czekają zabawy plebejskie, które rozbawią najmłodszych i obudzą wewnętrzne dziecko w niejednym dorosłym. Nie zabraknie też widowiskowych pokazów garncarstwa, w których tradycyjne rzemiosło ożyje na Waszych oczach. Prawdziwą gratką będą spotkania z sokolnikiem i jego skrzydlatymi towarzyszami – majestatycznymi ptakami drapieżnymi, które wzbudzają podziw i szacunek.
Grunwald, szewstwo i średniowieczna łaźnia – historia bez nudy
Dla spragnionych wiedzy historycznej przygotowano opowieści o bitwie pod Grunwaldem – jednej z najważniejszych w dziejach Polski. Warsztaty szewskie pozwolą poczuć klimat średniowiecznych warsztatów rzemieślniczych, a prezentacja łaźni sprzed wieków zdradzi tajniki higieny (i intryg!) dawnych czasów.
25 lat z mieczem i tarczą – jubileusz Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej
Punktem kulminacyjnym letniego cyklu będzie jubileusz 25-lecia Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej – formacji, która od ćwierćwiecza pielęgnuje tradycje i ducha epoki rycerskiej. To nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale też szansa, by zobaczyć, jak pasja do historii potrafi jednoczyć ludzi i inspirować kolejne pokolenia.
Dlaczego warto? Bo tu historia ożywa!
To wydarzenie to coś więcej niż tylko pokaz – to żywa lekcja historii, kreatywna rozrywka i pomysł na rodzinne spędzenie czasu, który łączy edukację z dobrą zabawą. A wszystko w otwartej, letniej przestrzeni, w duchu wspólnoty i pasji.
Średniowiecze nigdy nie było tak blisko – dołączcie do nas w każdy wakacyjny weekend i przeżyjcie lato pełne mieczy, gliny, sokolich skrzydeł i wspólnej radości!
Informacja Prasowa Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

