Rok Burmistrza Kaczmarka w Stawiszynie

Minął rok od ostatnich wyborów samorządowych na ziemi kaliskiej. Choć ostatnie wybory odbyły się jesienią 2018 roku, to jednak już rok później powstała konieczność wyboru burmistrza Gminy i Miasta Stawiszyn, w związku ze śmiercią Justyny Urbaniak. Po wyborach stanowisko przejął Grzegorz Kaczmarek, który wcześniej pełnił rolę zastępcy zmarłej burmistrz. Jak nowy burmistrz podsumował rok działalności na swoim stanowisku?

Wiadomość o śmierci Justyny Urbaniak, która nadeszła 13 listopada 2019 roku, była szokiem dla całej lokalnej społeczności Stawiszyna i naszego regionu. Ciężka choroba zakończyła życie burmistrzyni, która przeżyła zaledwie 43 lata. W tym czasie była m.in. sołtysem Petryk, radną Gminy i Miasta Stawiszyn, a w końcu – od 2014 roku burmistrzem. W drugich wygranych wyborach na fotel włodarza swojej gminy, startując z listy PSL, uzyskała niemal 2 tys. głosów poparcia, co stanowiło 62 % wszystkich głosów, zwyciężając w pierwszej turze (mimo trójki konkurentów).

Przedterminowe wybory

Wybory na burmistrza zostały ogłoszone na 9 lutego 2020 r., a od 5 grudnia 2019 r. funkcję komisarza pełniła Żaneta Stodolna-Lasiecka, powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zgłoszono aż sześciu kandydatów, którzy walczyli o fotel burmistrza, a faworytem był Grzegorz Kaczmarek, dotychczasowy zastępca Justyny Urbaniak. On też wygrał przedterminowe wybory uzyskując 2085 głosy, czyli, co ciekawe, jeszcze więcej niż jego zmarła poprzedniczka. Drugi wynik uzyskała radna Gminy i Miasta Stawiszyn Milena Szymańska, związana z Solidarną Polską, którą poparło 535 mieszkańców, a na najniższym miejscu podium znalazła się komisarz gminy Ż. Stodolna-Lasiecka, z wynikiem 350 głosów. Mniej niż sto głosów uzyskali pozostali kandydaci: Joanna Janczyk (95 głosów), Tomasz Wiertelak (73 głosy) i Paweł Biegański (12 głosów).

Podsumowanie Burmistrza 

13 lutego 2021 r. minął rok od złożenia ślubowania na stanowisko Burmistrza Stawiszyna przez Grzegorza Kaczmarka. W obszernym podsumowaniu na swoim profilu publicznym na Facebooku[1] samorządowiec zebrał najważniejsze osiągnięcia pierwszych dwunastu miesięcy swojego urzędowania.

– Ten rok, ze względu na panującą epidemię okazał się trudny. W marcu nasze życie diametralnie się zmieniło, a najważniejsza stała się troska o zdrowie i życie.

Jednak mimo zaistniałej sytuacji epidemiologicznej w Gminie i Mieście Stawiszyn udało się zrealizować wiele ważnych i bardzo potrzebnych wszystkim Mieszkańcom inwestycji. – napisał Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek.

Dalej wymienia najważniejsze inwestycje, które udało się zrealizować w ciągu minionego roku. Jako pierwszą z nich wymienia oddanie do użytku Publicznego Przedszkola Samorządowego „Justynka” w Stawiszynie – nowoczesnego budynku, zapewniającego możliwość prowadzenia 6-oddziałowej placówki na 150 przedszkolaków. Najmłodsi mieszkańcy Stawiszyna korzystają z budynku od września 2020 r. G. Kaczmarek podkreślił też pełne i profesjonalne wyposażenie obiektu, m.in. w monitory interaktywne czy telewizory, oryginalne meble dostosowane do potrzeb najmłodszych. Obok sal dydaktycznych w budynku znalazły się też sala sensoryczna i sala logopedyczna. Na wyposażenie placówki Gmina i Miasto Stawiszyn otrzymało wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Ponadto zakończona została rewitalizacja Rynku w Stawiszynie, w ramach którego przebudowano i zagospodarowano Plac Wolności, rozbudowano dziedziniec ratusza o scenę, a także wyremontowano lokal na parterze budynku przy ul. 1 Maja 1. Jak dodaje Burmistrza Kaczmarek odnowiony Plac Wolności stał się wizytówką miasta, stanowiąc nie tylko przestrzeń o wysokich walorach estetycznych, ale przede wszystkim będąc przestrzenią publiczną, przyjazną mieszkańcom, jak i osobom przyjezdnym.

W zakresie bezpieczeństwa włodarz Stawiszyna podkreślił budowę i modernizację dróg gminnych wraz z niezbędną infrastrukturą, m.in. droga w Zbiersku – Cukrowni, chodnik w Długiej Wsi Trzeciej, sygnalizacja świetlna oraz ścieżka rowerowa wzdłuż DK25 również w Zbiersku – Cukrowni. Gmina z sukcesem zabiegała o środki w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi, realizowanego przez Urząd Marszałkowski, co zaowocowało dofinansowaniem na zagospodarowanie przestrzeni publicznej w sołectwach, poprawę estetyki i rozwój społeczno-kulturalny.

Na koniec Burmistrz Kaczmarek jeszcze raz podziękował za zaufanie, chęć współpracy, cenne wskazówki i uwagi oraz zaangażowanie w rozwój Gminy i Miasta Stawiszyn. Dodał, że liczy na realizację kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, a także podjęcie wspaniałych inicjatyw społecznych.

Jak oceniają jego pracę mieszkańcy? Wystarczy spojrzeć w komentarze i „lajki” na Facebooku: post w ciągu dwóch dni polubiło ponad 260 osób, a w licznych komentarzach mieszkańcy gratulują młodemu Burmistrzowi owocnego roku urzędowania. „Z radością patrzy się na Młodych Samorządowców, otwartych i pogodnych , działających na rzecz swoich małych ojczyzn, z zaangażowaniem, bez wyrachowania – BRAWO” – to tylko jeden z komentarzy pod wpisem burmistrza (pisownia oryginalna).

A jak pracę Burmistrza Stawiszyna oceniają, w rok po objęciu stanowiska, Czytelnicy Latarnika Kaliskiego? Zostaw komentarz!


Fot.: Grzegorz Kaczmarek Burmistrz Stawiszyna/FB

Źródła:

[1]Pełny wpis burmistrza Grzegorza Kaczmarek dostępny na portalu Facebook.com: https://www.facebook.com/GrzegorzKaczmarekOfficial/posts/264452061744225

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter