baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Rok Pamięci Bohaterów II Wojny Światowej w Powiecie Kaliskim

W Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca obchody Roku Pamięci Bohaterów II Wojny Światowej ustanowionego decyzją Rady Powiatu Kaliskiego.

„To najważniejsza rzecz, aby pamiętać o historii, o bohaterach, którzy za nas walczyli. Którzy w czasie II wojny światowej poświęcili swoje życie, niekiedy swój dobytek, po to, abyśmy my dziś mogli żyć w wolnej Polsce” – podkreślał starosta Jan Adam Kłysz.

Podczas konferencji zaprezentowano dotychczasowe działania, a przede wszystkim – szczegółowy harmonogram planowanych wydarzeń.

Edukacja, historia i współpraca

Przewodniczącą Kapituły obchodów została Anna Narewska z Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jak zaznaczyła:

„Zamysłem jest zorganizowanie szeregu różnorodnych wydarzeń, które mają na celu połączenie przedstawicieli wszystkich środowisk. Stąd też nasza obecność – reprezentujemy różne instytucje, stowarzyszenia i organizacje, zarówno kulturalne, jak i samorządowe oraz edukacyjne, co jest niezwykle istotne dla realizacji tego celu”.

W planach znalazły się m.in.:

  • sadzenie Lasu Pamięci w Marchwaczu,
  • rajd pamięci po miejscach związanych z historią II wojny światowej na ziemi kaliskiej,
  • konferencja międzynarodowa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku,
  • wystawa o Witoldzie Bieleckim, przygotowana we współpracy z Muzeum Historii II Wojny Światowej,
  • konkurs wiedzy historycznej oraz dziesiątki wydarzeń lokalnych w bibliotekach, szkołach i instytucjach kultury.

Podczas konferencji głos zabrał również Józef Podłużny, współinicjator przedsięwzięcia:

„Ja w tym wszystkim realizuję swoje osobiste zadanie: pochylić głowę przed bohaterami o wielkich nazwiskach, ale nie mających już rodzin, o których na cmentarzach nie ma kto pamiętać. O historii trzeba pamiętać, o ludziach trzeba pamiętać”.

Blisko 20 wydarzeń przez cały rok

Obchody będą miały wymiar nie tylko historyczny, ale także edukacyjny i społeczny. Ich zwieńczeniem będzie publikacja w ramach Rocznika Kaliskiego.

Wszystkie inicjatywy mają jeden wspólny cel: przywracać pamięć o bohaterach i budować świadomość historyczną lokalnej społeczności. Jak podkreślali organizatorzy, szczególnie ważne jest spojrzenie na codzienne formy bohaterstwa.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze