Roku Jubileuszowy 2025 w diecezji kaliskiej
W wigilię Bożego Narodzenia w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek uroczyście zainaugurował Rok Jubileuszowy 2025. Hasło tego roku „Pielgrzymi nadziei” nawiązuje do słów z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian „Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5).
Czym jest jubileusz?
Słowo „jubileusz” pochodzi od instrumentu, którym posługiwano się by obwieścić jego początek; jest to yobel, barani róg, którego dźwięk rozbrzmiewa w Dzień Przebłagania (Jom Kippur). Święto to jest obchodzone co rok, ale szczególnego znaczenia nabiera, gdy zbiega się z początkiem roku jubileuszowego. Pierwszą ideę na ten temat znajdujemy w Biblii: w roku 50-tym ma być obchodzony jubileusz, jako rok dodatkowy po cyklu siedmiu pełnych lat szabatowych, przypadających co siedem lat. (por. Kpł 25, 8-13). Choć nie jest to łatwe do osiągnięcia, został zaproponowany jako okazja do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem; obejmował przebłaganie za grzechy, powrót do swej własności i odpoczynek całej ziemi.
W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”, ponieważ jest to czas, w którym doświadczamy, że świętość Boga nas przemienia. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Odwołuje się on także do momentów „nadzwyczajnych”: np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Inny był również sposób świętowania tego roku: pierwotnie zbiegał się on z wizytą w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, sukcesywnie wraz z kolejnymi pielgrzymkami, dodano inne znaki, jak np. Drzwi Święte. Uczestnicząc w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.
W diecezji kaliskiej zostały ustanowione następujące kościoły jubileuszowe:
- Kościół katedralny pw. św. Mikołaja w Kaliszu,
- Kościół konkatedralny pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wielkopolskim,
- Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Kaliszu – Narodowe Sanktuarium
św. Józefa, - Bazylika mniejsza św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie,
- Bazylika mniejsza Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze –
Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, - Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu,
- Diecezjalne Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie,
- Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej w Skalmierzycach,
- Diecezjalne Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie,
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim,
- Sanktuarium Maryjne Ziemi Bralińsko-Kępińskiej na Pólku pod Bralinem,
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie,
- Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie,
- Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej w Kotłowie,
- Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku,
- miejsce na Kobylej Górze, gdzie w 2000 roku ustawiono Krzyż Jubileuszowy.
Obchodom Roku Jubileuszowego towarzyszy zaprojektowane z tej okazji logo. Logo Roku Świętego 2025 przedstawia cztery stylizowane postacie oznaczające ludzkość z czterech krańców świata. Jedna obejmuje drugą, aby wskazać na solidarność i braterstwo, które muszą łączyć narody. Pierwsza postać trzyma się kurczowo krzyża. To nie tylko znak wiary, ale także nadziei, której nigdy nie można porzucić, ponieważ potrzebujemy jej zawsze, a zwłaszcza w chwilach większych trudności. Fale, które są poniżej i które się poruszają, wskazują, że życiowa pielgrzymka nie zawsze toczy się po spokojnych wodach. Często osobiste perypetie i wydarzenia na świecie narzucają wezwanie do nadziei z większą intensywnością. Dlatego też należy podkreślić dolną część krzyża, która rozciąga się, stając się kotwicą nakładającą się na falisty ruch.
Jak wiemy, kotwica jest często używana jako metafora nadziei. Kotwica nadziei to nazwa nadana w żargonie marynarskim kotwicy rezerwowej, której statki używają do wykonywania manewrów awaryjnych podczas sztormu. Obraz ten pokazuje, że droga pielgrzyma nie jest sprawą indywidualną, ale wspólnotową, naznaczoną rosnącym dynamizmem, który coraz bardziej zmierza ku Krzyżowi. Krzyż nie jest bynajmniej statyczny, ale dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby chciał wyjść jej naprzeciw, nie pozostawiając jej samej, ale dając pewność obecności i bezpieczeństwo nadziei. Wreszcie, w kolorze zielonym wyraźnie widać Motto Jubileuszu 2025 roku: „Pielgrzymi nadziei”.
Z okazji Roku Jubileuszowego został także skomponowany hymn. Jego autorem jest włoski teolog i muzykolog ks. Pierangelo Sequeri. Warto zauważyć, że autorem polskiej wersji hymnu jest p. dr Krzysztof Niegowski, organista kaliskiej katedry, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu.
Biskup Kaliski Damian Bryl w dekrecie w sprawie kościołów i miejsc jubileuszowych w diecezji kaliskiej życzył , aby „przeżywanie Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, doświadczenie Bożej łaski i miłosierdzia, nasze wspólne pielgrzymowanie drogami nadziei, umocniło nas w wierze i utwierdziło w przekonaniu, które św. Paweł Apostoł wyraził słowami Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5, 5)”.
Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji kaliskiej odbędzie się w niedzielę 29 grudnia br. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15.00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, skąd wyruszy procesja do Katedry pw. św. Mikołaja. W katedrze zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył biskup Damian Bryl.
Więcej informacji na temat Roku Jubileuszowego można znaleźć na stronie internetowej diecezji kaliskiej: diecezja.kalisz.pl. Na stronie internetowej zostanie także zamieszczona (w poniedziałek) relacja z niedzielnych uroczystości.