Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Rosja zakręca kurek z gazem

Odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Polski to kolejny sygnał upolitycznienia istniejących umów – oceniła we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Wraz z zakręceniem gazowego kurka, Rosja wykorzystała swój główny straszak, który od lat stosowała do szantażowania Europy. Broń, której właśnie użył Władimir Putin, jest jednak obosieczna.

Rosja w odpowiedzi na sankcje, które nałożył na nią szeroko rozumiany Zachód za zbrojną agresję na Ukrainę, wprowadziła swoje obostrzenia. Restrykcje ze strony m.in. USA, Europy, Kanady, Japonii czy Australii sprawiły, że rubel zaczął pikować. Reżim Władimira Putina stwierdził, że sposobem na wzmocnienie waluty będzie nałożenie na „nieprzyjazne” kraje obowiązku płacenia nią za rosyjski gaz. Chociaż długoterminowe umowy z Gazpromem wskazują płatności np. w euro.

Między innymi Polska i Bułgaria nie przystały na te nowe warunki, w związku z czym Gazprom wstrzyma dostawy gazu do tych krajów. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

– Zakładam, że nasza niezależność energetyczna od Rosji, najpóźniej jesienią, dzięki Baltic Pipe może być realnie osiągnięta. Natomiast Rosjanom zależy na tym, aby zmiękczyć postawę polityków niemieckich – mówił w Polskim Radiu 24 poseł Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej. Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego.

„Międzynarodowa Agencja Energetyczna mocno stoi za Polską” – zapewniła IEA we wpisie na Twitterze. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju nie powinno być zagrożone. Gazowe zawirowania mogą się jednak za kilka miesięcy odbić na rachunkach Polaków.

Europa jest uzależniona od gazu z Rosji, tak jak Rosja jest uzależniona od miliardów euro z Unii Europejskiej. Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego dochody Rosji z ceł i podatków, związanych z wydobyciem gazu ziemnego w pierwszych dwóch miesiącach 2022 roku były najwyższe od przynajmniej czterech lat i wyniosły ponad 5,4 mld euro.

Polska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu m.in. dzięki uruchomieniu systemu gazociągów Baltic Pipe. Gaz do kraju nad Wisłą płynąć nim będzie z norweskich złóż. Infrastruktura ma zacząć działać w październiku 2022 roku. Początkowa przepustowość gazociągów będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym.

źródło: polskieradio24, money.pl, fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze