Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Rozmawiają o zrównoważonym transporcie w Wielkopolsce

Dziś i jutro w Kaliszu odbywa się spotkanie projektowe w ramach międzynarodowego projektu pn. „Zaangażowanie Publiczne Na Rzecz Zrównoważonego Transportu Publicznego – PE4 Trans”. Uczestnikami są partnerzy z Grecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski oraz zdalnie – z Hiszpanii.

Projekt koncentruje się na zwiększeniu efektywności inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego oraz miękkich środkach zachęcających do korzystania z niej poprzez projektowanie jej „dla ludzi, przez ludzi i z ludźmi”. Realizacja projektu zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń między partnerami, tak aby najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego transportu mogły być zaimplementowane w Wielkopolsce. Przedsięwzięcie jest dopełnieniem i kontynuacją działań w kierunku zrównoważonego transportu publicznego i wsparciem niskiej emisji. Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku, a zakończy się w maju 2023 roku.

Partnerami w projekcie są: 
Polska: Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM (lider projektu) oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska
Wielka Brytania: Coventry University Enterprises Limited
Grecja: Aristotle University of Thessaloniki – Special Account for Research Funds
Hiszpania: miasto Valladolid
Niemcy: region Grafschaft Bentheim

Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) przez program Interreg Europe. Wartość projektu to 1 409 791,00 euro. W ramach Strategii ZIT dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej SAKO realizuje projekty w zakresie transportu publicznego. W ramach tych projektów zakupiono nowe autobusy, zaplanowano budowę ścieżek rowerowych, parkingów typu park&ride czy stacji roweru miejskiego. Wszystko po to, aby w miastach zmniejszyć ruch samochodowy a tym samym dążyć do ograniczenia niskiej emisji CO2, promować czyste rozwiązania i jak najszybsze sposoby dojazdu do pracy i szkoły dla wszystkich mieszkańców.

Transport publiczny lub rowerowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas dojazdu, zmniejszenie ilości korków i poprawę jakości życia w miastach. Stąd tak wiele inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców.

Uczestnictwo Stowarzyszenia AKO w projekcie PE4 Trans jest dopełnieniem i kontynuacją działania w kierunku zrównoważonego transportu publicznego, mobilności miejskiej i wsparciem niskiej emisji. Infrastruktura rowerowa jest jednym z priorytetów jakie postawiły sobie samorządy w zakresie działań na rzecz poprawy transportu publicznego w regionie. Dotychczas zbudowano ponad 25 km infrastruktury rowerowej, powstało kilkaset miejsc postojowych typu „Bike&Ride”. Nowo powstałe inwestycje promowane są kampanią informacyjno-promocyjną tak aby mieszkańcy Aglomeracji korzystali z nich w codziennej mobilności.

Wymiana doświadczeń podczas tych warsztatów ma być punktem wyjścia do przekazania i zaangażowania instytucji publicznych na rzecz zrównoważonego transportu publicznego oraz mobilności miejskiej.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza








Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze