Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Rozmawiali na temat historii powiatu

W Gminnej Publicznej Bibliotece im. Braci Gillerów w Opatówku odbyło się spotkanie pn. „Śladami historii Powiatu Kaliskiego”, które realizowane jest w ramach zadania „Terra Calisiensis – to nasza ziemia ojczysta. Śladami historii Powiatu Kaliskiego w 25. rocznicę jego powrotu na mapę administracyjną Polski”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor biblioteki Małgorzata Matysiak, następnie Anna Narewska Prezes kaliskiego oddziału PTH omówiła prace nad powstaniem publikacji „Starostwo i Powiat Kaliski na przestrzeni wieków”, po czym autorki – dr Ewa Kłysz oraz Monika Sobczak – Waliś przybliżyły dzieje Powiatu Kaliskiego od okresu dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Do opatóweckiej biblioteki licznie przybyła młodzież. Wśród gości znaleźli się także powiatowi radni – przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysza, Alicja Łuczak, Andrzej Miklas oraz Krzysztof Dziedzic, a także burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki i przewodniczący Rady Miejskiej w Opatówku Mariusz Małoburski.

Było to pierwsze, z zaplanowanych dwóch spotkań promujących publikację, w której chcemy pokazać jak kształtowały się granice ziemi kaliskiej, kto nią zarządzał, jak zmieniano powiat na województwo i odwrotnie, a także szczegółowo opisać historię współczesną po zmianach z 1999 roku, kiedy powiaty wróciły na mapę administracyjną Polski.

Zadanie pn. „Terra Calisiensis – to nasza ziemia ojczysta. Śladami historii Powiatu Kaliskiego w 25. rocznicę jego powrotu na mapę administracyjną Polski” realizowane jest przez kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jego celem jest upamiętnienie dziedzictwa historycznego Powiatu Kaliskiego, podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie historii Powiatu Kaliskiego i jego znaczenia w budowie systemu państwa demokratycznego oraz budowanie tożsamości lokalnej.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

źródło: Powiat Kaliski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze