baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Rozpoczął się rozruch zmodernizowanej maszynowni agregatów w kaliskim szpitalu

Dziś w kaliskim szpitalu rozpoczął się rozruch zmodernizowanej maszynowni agregatów chłodniczych wody lodowej z przepompownią wody. Inwestycja kosztowała ponad 1 620 000 złotych.

Modernizacja maszynowni i przepompowni trwała do końca minionego roku. Teraz, gdy na zewnątrz nie ma już ujemnych temperatur, można rozpocząć uruchamianie nowej instalacji. „Celem tego przedsięwzięcia było zapewnienie właściwej temperatury w takich miejscach jak: Blok Operacyjny, OIOM, SOR, Patomorfologia, Pracownia Hemodynamiki. Dotychczasowe agregaty chłodnicze służyły ponad 30 lat. Były to urządzenia mocno wyeksploatowane i odbiegające od obecnych standardów ekologicznych” – podkreśla dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor „Okrąglaka”.

Po modernizacji zdecydowanie zwiększyła się moc agregatów. Wydajność chłodnicza z 320 kW, wzrośnie teraz do 390 kW. Woda dostarczana z maszynowni do jednostek szpitalnych miała dotychczas temperaturę 18 st. C, natomiast powracająca 25 st. C. Zmodernizowana instalacja ma zapewnić temperaturę wody wychodzącej na poziomie 6 st. C, a przychodzącej 12 st. C.

„Niezakłócone dostarczanie do chłodnic powietrza wody lodowej, umożliwia zachowanie optymalnych parametrów powietrza, które trafia do szpitalnych pomieszczeń. Dotyczy to zarówno jego temperatury, jak i wilgotności. Schładzanie sal – między innymi na bloku operacyjnym – za pomocą nawiewów, które wykorzystują właśnie wodę lodową, jest w naszym przypadku optymalnym rozwiązaniem” – zaznacza dyrektor szpitala.

Większość kwoty wydanej na modernizację pochodzi z dofinansowania od Samorządu Województwa Wielkopolskiego (blisko 1 600 000). Wkład własny szpitala to około 2% wartości inwestycji – nieco ponad 35 tysięcy złotych.

Źródło: Szpital Kalisz/FB

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze