Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Rozpoczęto obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego

Rozpoczęły się miejskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.

Obchody rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.
Następnie głos zabrał prezydent Krystian Kinastowski: – Dziś wracamy pamięcią do wydarzeń z 1918 i 1919 roku, by oddać hołd bohaterom, którzy wyzwalali swoją małą ojczyznę. Przybycie Ignacego Jana Paderewskiego 26 grudnia 1918 roku do Poznania spotkało się z wielkim entuzjazmem Polaków. To wzburzyło Niemców, którzy dzień później zorganizowali pochód wojsk przez miasto, demonstrując wrogość wobec polskich symboli narodowych. Polacy odpowiedzieli zbrojnie. Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, na granicy Szczypiorna i Boczkowa, zginął pierwszy uczestnik niepodległościowego zrywu – pochodzący z Przygodzic Jan Mertka, żołnierz I Batalionu Pogranicznego. Razem z Czesławem Radojewskim zostali zaatakowani podczas patrolu przy niemieckiej granicy. Obu dosięgły kule. Mertki, którego Niemcy postrzelili w głowę, nie udało się już uratować. Po tym zdarzeniu żołnierze I Batalionu Pogranicznego natarli na Boczków i odnieśli zwycięstwo. Właśnie dzięki męstwu i poświęceniu powstańców zryw skończył się sukcesem. Naszym obowiązkiem jest ocalić od zapomnienia losy wszystkich, którzy walczyli o wolność, często płacąc najwyższą cenę – powiedział prezydent.

Następnie zaproszono gości do wysłuchania i obejrzenia montażu słowno-muzycznego pt.: „Wolność kocham i rozumiem…” przygotowanego przez uczniów i absolwentów szkoły pod kierunkiem Przemysława Walczaka.

W ramach obchodów otwarto również wystawę cyklu malarskiego pt. „Powstańcy Wielkopolscy” Jakuba Multana.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Violetta Słupianek – dyrektor delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu, radni Rady Miasta Kalisza, z wiceprzewodniczącym Mirosławem Gabrysiakiem na czele, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń oraz kombatanci. 

27 grudnia 2023 r. o godz. 12:00 władze Miasta Kalisza oraz delegacje złożą kwiaty przed tablicą pamiątkową poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (przy ul. Śródmiejskiej w Kaliszu). Wcześniej złożą wiązankę również przed tablicą pamiątkową przy ul. Wrocławskiej, w podcieniach ogrodzenia kampusu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

źródło: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze