Rozstrzygnięcie projektu Od kreacji do rzeczy 2023
9 czerwca jury pod przewodnictwem prof. UAM dr hab. Moniki Kostrzewy, w składzie: Martyna Młynarczyk – Big Star, Sylwia Gielniak – Strima, Magdalena Tomaszewska – FWR Runotex, prof. UAM, dr hab. Beata Kotecka, Jarosław Koźlik – „Haft” i dr Ewa Kłysz – Muzeum Historii Przemysłu wyłoniło laureatów projektu ‘Od kreacji do rzeczy”. Gram Prix dla najlepszej pracy od firmy Strima S.A. ze Swadzimia k. Poznania przyznano pani Agacie Jankowskiej.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria „Dobry wzór” (nagrody ufundowała firma „Haft” z Kalisza)
- miejsce: Michalina Pikusińska – Kaczmarek
- miejsce: Michał Jankowski
- miejsce: Agata Jankowska
Kategoria „Innowacje” (nagrody ufundowała FWR „Runotex” z Kalisza)
- miejsce: Julia Tomaszek
- miejsce: Damian Nowak
- miejsce: Sara Świderska
Kategoria „Wizje mody” (nagrody ufundowała firma Big Star z Kalisza)
- miejsce: Wiktoria Nowak
- miejsce: Grzegorz Lazarek
- miejsce: Hudym Alesia
Wyróżnienia: Marcin Adamski i Damian Nowak
Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Opatówek
- Michalina Pikusińska – Kaczmarek
- Marcin Adamski
- Katarzyna Mrozińska
- Wyróżnienie: Wiktoria Nowak
Nagroda Dziekana Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM:
Michał Jankowski
Nagroda Dyrektora Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku:
Michalina Pikusińska – Kaczmarek
Celem Projektu „Od kreacji do rzeczy”, realizowanego od 2018 roku przez Pracownię Sztuk Projektowych WPA UAM w Kaliszu pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Moniki Kostrzewy we współpracy z Muzeum Historii Przemysłu, jest zaprezentowanie najciekawszych kreacji w ubiorze z uwzględnieniem procesu ich powstawania. Projekt umożliwia prezentację potencjału środowiska artystycznego, projektowego i biznesowego związanego z sztukami projektowymi i przemysłem mody. Poprzez prezentację różnych postaw twórczych realizowanych zarówno przez dojrzałych artystów pedagogów i ich studentów zapraszanych przez organizatorkę projektu z różnych uczelni artystycznych z Polski oraz Turcji i Ukrainy, można inaczej spojrzeć na ubiór jako element kreacji artystycznej. Główną ideą autorki jest rozwijanie pasji i umiejętności kreowania wyobraźni studentów PSP poprzez poszukiwanie i prezentowanie niekonwencjonalnych metod artystycznego wyrażania siebie oraz rozwijanie umiejętności prezentowania najciekawszych koncepcji plastycznych związanych z ubiorem powstałych w procesie dydaktycznym. Kolejnym celem przedsięwzięcia jest konfrontacja środowiskowa i rozwijana sukcesywnie współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym regionu i nie tylko, co rozszerza zainteresowanie środowiska działaniami unikatowej Pracowni działającej od 2015 roku na WP-A UAM w Kaliszu. Realizowane cele pozwalają przyszłym adeptom sztuki kształconym na Wydziale nabywać nowe kompetencje poznawcze i w sposób praktyczny doświadczać umiejętności wyrażania siebie poprzez ubiór i przygotowane prezentacje mody na sylwetce.
Projekt Od kreacji do rzeczy w roku 2023 został laureatem w konkursie programu ID-UB (Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza). W ramach tegorocznej edycji prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa zrealizowała „Sympozjum Naukowo Artystyczne Od kreacji do rzeczy 2023” z udziałem wykładowców i doktorantów, a także studentów z siedmiu krajowych i zagranicznych uczelni zajmujących się badaniem relacji mody i sztuki w procesie zmian kulturowo-estetycznych. Dzięki realizowanym celom udało się stworzyć unikatową płaszczyznę konfrontacji i wymiany doświadczeń artystycznych i pedagogicznych.
Czynny udział studentów w Projekcie sprzyja lepszemu rozumieniu roli projektanta we współczesnej kulturze, pomagając w budowania wizerunku twórcy na różnych poziomach wiedzy i doświadczenia.
– Prezentowane na pokazach prace powstają pod wpływem autorskich inspiracji, twórczych interpretacji obserwowanych zmian kulturowo-estetycznych i problemów społecznych. Zawarta w tytule projektu KREACJA odnosi się do twórczego procesu zachodzącego pod wpływem indywidualnych wyobrażeń autora, jego wiedzy, doświadczenia, umiejętności i osobistej wrażliwości – wyjaśnia prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa. – Rozwijanie kreatywności ma w naszych działaniach kluczowe znaczenie, sprzyja zwiększaniu potencjału młodych ludzi a także na umiejętności komunikowania się przez sztukę i modę. Proponowanie nowatorskich rozwiązań podczas tworzenia form przestrzennych o charakterze użytkowym i udział w tworzeniu pokazu jest doskonałą ścieżką do podkreślenia znaczenia ubioru jako obiektu artystycznego i rozpoznawalnego komunikatu w przestrzeni społecznej.
UCZESTNICY WYSTAWY
‒ dr hab. prof. UAM Monika Izabela Kostrzewa
‒ p. Katarzyna Mrozińska
‒ p. Wiktoria Nowak
‒ studenci Pracowni Sztuk Projektowych, II rok, lic., WPA UAM w Kaliszu
GOŚCIE
‒ prof. zw. Sławomira Chorążyczewska, Oktawia Watras, UAP w Poznaniu
‒ assoc. prof. Aylin Özcan, Deniz Dogan, COMU, Canakkale
‒ dr Myroslaw Melnyk, st. wykł. Galina Zabaszta, Viktoriia Yaniv, ADSSiP, Kijów
‒ Weronika Majewska, ASP w Krakowie
‒ dr hab. prof. ASP Sylwia Romecka-Dymek, ASP w Łodzi
‒ dr Adrianna Grudzińska-Pham, ASP w Łodzi
‒ prof. Zenoviya Shulha, Sofija Bogatczenko, LNAM, Lwów
‒ dr Aleksandra Wereszka, Gabriela Pisarek, PŁ
‒ dr hab. prof. ASP Izabela Wyrwa, Zofia Safinowska, ASP w Łodzi
‒ dr hab. prof. ASP Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska, Dorota Borek, ASP w Łodzi
‒ mgr Michalina Pikuzińska-Kaczmarek.
Makijaże do pokazu wykonała Kamila Walendowska Atelier Walendowska Kalisz ul. Wojska Polskiego 46.
Źródło: UAM Kalisz
Fot. Tomasz Potemkowski