Rozwiną turystykę w powiecie kaliskim

Zarząd Województwa Wielkopolskiego rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na realizację działań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2021 roku. Dwa dofinansowanie trafią do organizacji pozarządowych związanych działających na terenie powiatu kaliskiego, a realizowane przez nie projekty będą związane z rozwojem turystyki ziemi kaliskiej. Łączna kwota dotacji sięga niemal 70 tys. zł.

Mowa o dwóch stowarzyszeniach mających działające na terenie powiatu kaliskiego. Pierwsze z nich to Stowarzyszenie „LGD-7 Kraina Nocy i Dni”. Lokalna Grupa Działania otrzymała dotacje w wysokości 34 700 zł na zadanie pod nazwą „Oznakowanie Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej szansą dla rozwoju turystyki w Krainie Nocy i Dni”.

Stowarzyszenie “LGD7 Kraina Nocy i Dni” w ramach zadania planuje dokonać spójnego oznakowania Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej oraz umiejscowienia przy poszczególnych kościołach tablic informacyjnych. Oznakowanie szlaków turystycznych i kulturowych jest nieodzowną pomocą dla turysty poruszającego się po nieznanym terenie. Umieszczone na Szlaku znaki będą miały na celu wskazanie turyście właściwego kierunku wędrówki lub jazdy i potwierdzenie słuszności wyboru drogi. Tablice informacyjne będą stanowić źródło wiedzy dla turysty, zamieszczone informacje, zdjęcia, a także mapa pozwolą turyście na zaplanowanie dalszej trasy wycieczki oraz pozyskanie informacji o miejscu, w którym się znajduje i obiekcie, który ogląda.

Realizatorzy zadania planują m.in.:

– zaprojektowanie, wykonanie i montaż oznakowania kierunkowego na terenie gmin, przy drogach gminnych i powiatowych;

– zaprojektowanie, wykonanie i zamontowanie tablic informacyjnych w drewnianych stelażach przed kościołami, które zawierać będą opis danego kościoła, opis wnętrza i zabytków, informację, że jest to kościół znajdujący na Szlaku, informację o możliwości i zasadach zdobycia odznaki Szlaku Kościołów Drewnianych a także mapę powiatu kaliskiego z umiejscowionymi kościołami, aby umożliwić turyście zaplanowanie dalszej wycieczki.

Z kolei druga z organizacji – Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej – otrzymało dotację w wysokości 34 992 zł na projekt zatytułowany „Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu”.

Z kolei zadanie pn. “Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego naszego regionu” realizowane przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej polegać będzie na utwardzeniu peronów na stacjach w Petrykach i Złotnikach, zakupie i montażu elementów drewnianej małej architektury w tym wiaty, stołów i ławek na stacji w Zbiersku oraz zakup tablic informacyjnych dotyczących działalności kolei i atrakcji turystycznych znajdujących się w obszarze danej stacji w Żelazkowie, Petrykach, Złotnikach i Zbiersku. Tablice informacyjne zostaną umieszczone na wszystkich czterech stacjach, na których zatrzymuje się kolejka, będą stanowiły cenne źródło informacji dla turystów. Kolej wąskotorowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego, jednak towarzyszy jej słaba infrastruktura, brak dostosowania przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, brak miejsc odpoczynku i postoju oraz słabe oznakowanie, co nie sprzyja rozwojowi turystki – nie tylko kolei wąskotorowej, ale również turystyki pieszej i rowerowej.

Głównym celem realizowanych zadań jest przede wszystkim poprawa i rozwój infrastruktury turystycznej, promocja walorów kulturowych, promocja turystyki sakralnej, ukazanie zabytków i dóbr kultury mieszkańcom województwa wielkopolskiego oraz turystom przybywającym do województwa wielkopolskiego, a tym samym do powiatu kaliskiego.

Zarówno jedno, jak i drugie zadanie realizowane będzie we współpracy z Powiatem Kaliskim a także gminami powiatu kaliskiego, na których terenie projekty te będą realizowane. Warto podkreślić, że oba stowarzyszenia mają na swoim koncie ścisłą współpracę ze Starostwem Powiatowym. Stowarzyszenie „LGD-7 Kraina Nocy i Dni” wspiera w ramach programu wspierania rozwoju wsi LEADER, a odbiorcami tego wsparcia są organizacje i przedsiębiorców z terenu obszaru funkcjonalnego, w skład którego wchodzi 9 gmin powiatu kaliskiego (z wyjątkiem Brzezin i Szczytnik, współtworzących LGD Długosz Królewski). Na czele Stowarzyszenia jako prezes wchodzi Józef Podłużny, Wójt Gminy Godziesze Wielkie. Z kolei Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej realizuje projekty społeczne i kulturalne, działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska. Ponadto organizowała wsparcie charytatywne dla mieszkańców powiatu kaliskiego. Prezesem Stowarzyszenia jest Wioletta Przybylska, Dyrektor Wydział Promocji, Informacji i Obsługi Rady Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

Zadania zostaną dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Informacja i fot. za: Powiat Kaliski

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter