Ruben Silva zostanie dyrektorem Filharmonii Kaliskiej

Największą instytucją kultury Miasta Kalisza od nowego sezonu artystycznego będzie kierował Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Z nowo wybranym dyrektorem spotkali się prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

W czerwcu zakończyło się postępowanie konkursowe mające na celu wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Przystąpiło do niego pięciu kandydatów: Paweł Kotla, Janusz Powolny, Wojciech Semerau-Siemianowski, Ruben Silva oraz Francesco Bottigliero.

Konkurs był wieloetapowy. Na początku komisja przeanalizowała oferty pod kątem spełnienia wymagań formalnych. Następnie przeprowadzono rozmowy z kandydatami. W ostatnim etapie zaproszeni kandydaci odbyli próbę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.

Komisja konkursowa zarekomendowała prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu Rubena Silvę na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej.

Ruben Silva to polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu międzynarodowych konkursów dyrygenckich. W 2012 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie. Związany był m.in. z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Filharmonią Koszalińską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, a ostatnio – Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Ruben Silva rozpocznie pracę na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej we wrześniu.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze