Rusza cykl artykułów „Kultura ludowa Wielkopolski online!”

Nieodłącznym elementem budującym tożsamość małych ojczyzn jest kultura – szczególnie ta ludowa. To ona stanowi pierwotny, najważniejszy składnik regionalnego dziedzictwa, które powoli odchodzi w zapomnienie z naturalnych względów – osoby je kultywujące z racji wieku umierają, drewniane obiekty niszczeją i popadaj w ruinę, a często jej specyficzny wymiar staje się nieatrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.

Na kulturę ludową Wielkopolski składają się tańce i śpiewy regionalne pielęgnowane obecnie w zespołach folklorystycznych, a także lokalna gwara, zwyczaje czy tradycyjna kuchnia. Dodatkowo w wiejskim krajobrazie ciągle jeszcze są obecne coraz mniej liczne obiekty drewniane, takie jak wiatraki i drewniane kościółki.

Jego jej spadkobiercy nie możemy dopuścić do całkowitego zapomnienia naszego kulturalnego dziedzictwa, gdyż wnosi ona wielki wkład w rozwój tożsamości narodowej mieszkańców poszczególnych regionów Wielkopolski.

W związku z powyższym, serdecznie zapraszamy na cykl artykułów w ramach projektu Kultura ludowa Wielkopolski online, który realizowany jest w ramach programu EtnoPolska 2021 z funduszy Narodowego Centrum Kultury. 

https://wielkopolskahistorycznie.pl/kultura-ludowa

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze