Rusza Kaliski Tydzień Nauki – przyjdź i zainspiruj się!
Przed nami kilka dni pełnych pasjonujących wydarzeń i działań związanych z Kaliskim Tygodniem Nauki! Wydarzenia startują już we wtorek 19 marca i potrwają do piątku. Kulminacyjnym działaniem będzie I Kaliski Festiwal Nauki. Co, kiedy i gdzie odbędzie się w ramach Kaliskiego Tygodnia Nauki?
19.03.2024 r. (wtorek)
Tydzień Nauki zainaugurujemy Kaliskim Dniem Młodego Biznesu. We wtorek, 19 marca, o godz. 12.00 w Komoda Club Residence, przy ul. Niecałej 6, młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz Młodzieżowa Rada Miasta spotka się z przedsiębiorcami i Prezydentem Miasta Kalisza Krystianem Kinastowskim, aby rozmawiać o przestrzeni do pracy dla młodych ludzi w Kaliszu. Spotkanie to organizują we współpracy Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych, Związek Rzemieślników Cechowych, Regionalna Izba Gospodarcza w Kaliszu i Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Podczas spotkania odbędzie się debata pt. Z biznesem na Ty.
20.03.2024r. (środa)
20 marca, w godz. 9.00-11.35 w Auli Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu przy ul. Kaszubskiej 13 odbędzie się konferencja pt. „Jak zwiększyć efektywność naboru w twojej szkole?” Wydarzenie to dedykowane jest szczególnie doradcom zawodowym, doradcom kariery oraz nauczycielom odpowiedzialnym za rekrutacje w szkołach. Konferencja organizowana jest przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego we współpracy z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
O godz. 10.00 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu odbędzie się II Wielkopolski Konkurs pod hasłem „Piknik z improstylem” – finezja i oryginalność w nakrywaniu stołów.
O godz. 13.00 zapraszamy przed kaliski Ratusz. Na płycie Głównego Rynku, tanecznym krokiem wejdziemy w kaliskie obchody Roku Marii Dąbrowskiej. Uczniowie kaliskich szkół oraz mieszkańcy wspólnie zatańczą niezapomnianego „Walca Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”. Z inicjatywą organizacji wydarzenia wystąpiła Szkoła Tańca Sieraszewski Dance-Studio, która ma już doświadczenie i sukcesy w realizacji projektów integrujących kaliszan oraz mieszkańców ościennych gmin wokół tańca. Współorganizatorami akcji są Miasto Kalisz oraz Starostwo Powiatowe w Kaliszu.
21.03.2024r. (czwartek)
21 marca na Kampusie Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej 201-205 odbędzie się I Kaliski Festiwal Nauki. Na wydarzenie zarejestrowało się 4.000 osób. Organizatorem jest Miasto Kalisz we współpracy z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz partnerami.
W godzinach 10:00 – 12:30 w Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, przy ul. Wąskiej 13 odbędzie się XX Konkurs Fryzjerski. Prezentowane będą stylizacje w dwóch kategoriach: wiosna we włosach i plecionka.
Tego dnia transport komunikacją miejską w obrębie Kalisza jest bezpłatny dla wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (niezależnie od posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca lub zamieszkania w Kaliszu – za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej).
22.03.2024r. (piątek)
22 marca otwierają się wszystkie szkoły ponadpodstawowe w ramach tzw. Drzwi Otwartych. W godzinach 10:00 – 17:00 zapraszamy uczniów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą szkół średnich. Uczniów szkół ponadpodstawowych zapraszamy tego dnia do zapoznania się z warunkami kształcenia na Uniwersytecie Kaliskim: Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu przy ul. Kaszubskiej 13 i Wydziale Nauk Społecznych ul. Nowy Świat 4.
O godz. 10:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Świętego Michała 1 odbędzie się II Międzyszkolny Przegląd Piosenki Ludowej Maryneczka.
W ramach powitania wiosny na nowym szkolnym placu I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka w Kaliszu o godz. 11:00 odbędą się pokazy sportowe i taneczno-artystyczne uczniów.
22 marca, w 230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, m.in. grupa rekonstrukcyjna, orkiestra dęta oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego odtworzą przysięgę Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej z 24 marca 1794 roku. Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 230 lat rozpocznie się o 11:30 przemarszem uczniów z kaliskich szkół, grupy rekonstrukcyjnej, członków Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych i orkiestry wokół kaliskiego ratusza. W samo południe uczestnicy wydarzenia odtworzą przysięgę Tadeusza Kościuszki na Głównym Rynku. Rekonstrukcję zwieńczy koncert pieśni z czasów insurekcji, w wykonaniu Chóru Kopernik z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu. Rekonstrukcja jest częścią projektu ”Poszli w boje chłopcy nasze. W 230. Rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej” dotowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu nadzorowanego przez Biuro „Niepodległa”.
Również tego dnia transport komunikacją miejską w obrębie Kalisza jest bezpłatny dla wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (niezależnie od posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca lub zamieszkania w Kaliszu – za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej).
Zanurz się w fascynujący świat nauki!
Tekst i foto: UM Kalisz