baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Baner (1200 x 200 px) (1)
wszystkie_wiadomosci

Rusza projekt „NIETOPERZyMY 2025” w Gołuchowie – w programie m. in. edukacja, badania i wyjątkowe wydarzenia!

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie oficjalnie zainaugurowano projekt „NIETOPERZyMY 2025”. To kompleksowa inicjatywa edukacyjno-badawcza, w ramach której przez cały rok będą prowadzone różnorodne działania związane z nietoperzami – zarówno w wymiarze naukowym, jak i popularyzatorskim. W projekcie uczestniczyć będą młodzież, seniorzy, nauczyciele oraz wszyscy zainteresowani tematyką tych niezwykłych ssaków.

Jednym z kluczowych elementów projektu są zajęcia z młodzieżą, które odbędą się zarówno w siedzibie OKL, jak i w terenie. Do udziału w pełnym programie zakwalifikowano 16 szkół spośród 25 zgłoszonych. Młodzi uczestnicy będą mieli okazję współpracować ze specjalistami, zdobywać wiedzę teoretyczną oraz angażować się w praktyczne działania związane z ochroną nietoperzy.

W ramach projektu przewidziano również spotkania z seniorami, które odbędą się wiosną i jesienią. To m.in. aktywizujące spacery, organizowane we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Calisia” w Kaliszu oraz Gminnym Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Senior XXI” w Gołuchowie.

Projekt obfituje w wydarzenia otwarte dla mieszkańców i turystów. Już 23 marca 2025 roku rozpocznie się gra terenowa, którą będzie można przejść aż do listopada. Od kwietnia do października w Muzeum Leśnictwa w Powozowni będzie dostępna wystawa czasowa poświęcona nietoperzom.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie Noc Muzeów, zaplanowana na 17 maja 2025 roku. W parku na uczestników czekać będą nietoperzowe niespodzianki oraz specjalna wystawa „NIETOPERZyMY. Natura i Kultura”.

Kolejnym ważnym punktem programu będzie „Noc Nietoperzy”, która odbędzie się 30 sierpnia 2025 roku. W jej ramach przewidziano wykłady tematyczne, stoiska edukacyjne oraz spacery z nasłuchami, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie spróbować lokalizować nietoperze w ich naturalnym środowisku.

We wrześniu na najmłodszych czekać będzie wyjątkowe wydarzenie – „Nietoperzowe czytanie na polanie”, czyli literackie spotkanie skierowane do przedszkolaków.

Szkolenia dla nauczycieli i konkurs „Poza klasą”

Edukacja przyrodnicza to jeden z filarów projektu. 24 maja 2025 roku odbędzie się szkolenie dla nauczycieli, poświęcone roli edukacji plenerowej w życiu szkoły. Dodatkowo, w ramach inicjatywy zorganizowany zostanie konkurs „Poza klasą”, w którym pedagodzy będą mogli zgłaszać scenariusze zajęć terenowych. Prace konkursowe można nadsyłać w terminie od 27 maja do 10 września 2025 roku.

Badania naukowe nad nietoperzami

Projekt „NIETOPERZyMY 2025” to nie tylko edukacja, ale także działania naukowe. W jego ramach przeprowadzone zostaną badania terenowe, obejmujące:

zimowe liczenie nietoperzy,

odłowy letnie,

badania swarmingu (rojenia nietoperzy).

W badaniach i działaniach edukacyjnych uczestniczyć będą m.in. dr Anna Bator-Kocoł, prof. Andrzej Węgiel oraz Radosław Jaros.

Inauguracja pełna atrakcji

Podczas oficjalnej inauguracji projektu, która odbyła się dziś w Ośrodku Kultury Leśnej, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z założeniami programu oraz wziąć udział w warsztatach dla dzieci. W ich ramach najmłodsi ozdabiali torby i pierniki w kształcie nietoperzy, a także uczestniczyli w specjalnym liczeniu nietoperzy w ciemności.

Działania będą trwały przez cały rok, a bogaty program wydarzeń sprawia, że każdy – niezależnie od wieku – znajdzie w nim coś dla siebie.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze