Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Rusza Społeczne Archiwum Kaliszan

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, którzy coraz chętniej przekazują do zbiorów biblioteki swoje rodzinne pamiątki, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zdecydowali się powołać Społeczne Archiwum Kaliszan, które będzie gromadziło fotografie i dokumenty oraz nagrania audio oraz video stanowiące źródło wiedzy o historii miasta oraz jego mieszkańcach.

Gromadzone przez lata rodzinne archiwalia to najbardziej ulotny, a jednocześnie niezwykle cenny materiał źródłowy opowiadający nam nie tylko koleje losu poszczególnych osób czy rodzin, ale także, a może przede wszystkim, ilustrujący ich życie codzienne. Mając świadomość ogromnej efemeryczności tych materiałów, zdecydowano się stworzyć Społeczne Archiwum Kaliszan, w którym będą gromadzone tak, by mogły służyć wszystkim zainteresowanym. Historia miast, miasteczek i wsi byłaby niepełna, gdyby nie ich mieszkańcy z potrzeby serca zapisujący nie tylko dzieje swoich rodzin, ale również społeczności w nich funkcjonujących. Dzięki temu mamy możliwość spojrzenia na szereg wydarzeń z wielu dotąd nieznanych perspektyw.

„Archiwa społeczne to fantastyczne idea z każdym rokiem przybierająca na sile. Wpisująca się w nią wrażliwość na człowieka i jego opowieść pozwala odtworzyć miejsca, a także sytuacje, które uległy zatarciu w źródłach historycznych” – powiedziała Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych i Regionalnych, pomysłodawczyni i koordynatorka SAK. „Coraz więcej osób właśnie bibliotekę – z uwagi na jej powszechność, dostępność oraz bezpłatne usługi – uznaje za instytucję najwłaściwszą do przechowania i ochrony, a w przyszłości ekspozycji rodzinnych pamiątek. Tylko w 2021 r. do naszych zbiorów specjalnych trafiło kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt dokumentów (świadectw, legitymacji, listów itp.), które jeszcze w tym roku będzie można przeglądać z pomocą bibliotecznego katalogu” – dodaje Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu. W planach biblioteki znajduje się digitalizacja, a następnie umieszczenie materiałów na specjalnie utworzonej stronie internetowej. Prezentowane w wirtualnej przestrzeni dokumenty zostaną opatrzone logo SAK. Wszyscy zainteresowani współpracą, a także przekazaniem materiałów do zbiorów SAK, czy to w postaci oryginałów, czy skanów, biblioteka zachęca do kontaktu mailowego: bg.zbspec@mbp.kalisz.pl.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze