baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ruszają zajęcia w ramach projektu „Opatowianie bez tajemnic”!

Szkoły, placówki edukacyjne i kulturalne mogą wziąć udział w projekcie „Opatowianie bez tajemnic”, który realizuje Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”. Odbędą się ciekawe prelekcje, konkursy, a na koniec – wystawa i koncert!

Projekcie edukacyjny Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka” pod nazwą „Opatowianie bez tajemnic” nawiązuje do jednego z pierwszych projektów Fundacji pod tym samym tytułem, realizowanym w latach 2015-2016. Jest to więc druga edycja projektu.

Projekt zainaugurował Rajd Rowerowy, który odbył się 17 września. Upamiętniał on bł. Franciszka Stryjasa – katechetę i męczennika, który żył w naszych okolicach. Miejscowości, przez które przejeżdżali cykliści, były związane z jego życiem. Mimo niesprzyjającej pogody, na starcie rajdu stanęło kilkudziesięciu miłośników dwóch kółek: zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli.

W ramach projektu Fundacja przeprowadzi bezpłatne prelekcje i warsztaty poświęcone zasłużonym mieszkańcom Opatówka i okolic – zarówno tym powszechnie znanym jak braci Gillerowie czy gen. Józefa Zajączek, ale też tym mniej znanym osobom. Oprócz tych zajęć przewidziane są konkursy (plastyczny, literacki czy muzyczny), w którym tematem przewodnim są właśnie osoby, które przedstawimy
w trakcie zajęć.

Proponowane tematy zajęć:

1. O generale, cesarzu i kluczu – historia Józefa Zajączka.

Generał Józef Zajączek jest przykładem niebywałej kariery. Pochodzący z niezamożnej szlachty dzięki zdolnościom, uporowi i determinacji osiągnął nadzwyczaj dużo. Sympatyzował zarówno z konfederacją barską, reformatorami Sejmu Wielkiego i Kościuszką, jak i z targowiczanami, z Napoleonem, jak i caratem. Trzeba przyznać, że jak nikt inny potrafił wyczuć dziejową koniunkturę. To z pewnością jedna z barwniejszych postaci przełomu XVIII i XIX w. W trakcie zajęć uczniowie poznają postać gen. Józefa Zajączka ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z ziemią kaliską i Opatówkiem.

czas: 45 minut

prelekcja w oparciu o prezentację multimedialną i inne materiały dydaktyczne

2. Literaci, błogosławieni, patrioci – mała ojczyzna wielkich ludzi

Gmina Opatówek i jej okolice może poszczycić się wieloma zasłużonym nie tylko dla historii ziemi kaliskiej, ale i naszego kraju postaciami. Są wśród nich literaci, zaangażowani w sprawy kraju politycy, fabrykanci, duchowni, a nawet błogosławieni. O wielu z nich czytamy na kartach podręczników szkolnych nie zdając sobie sprawy z faktu, iż przyszli na świat w naszej gminie. W trakcie zajęć uczniowie poznają postaci m.in.: Agatona i Stefana Gillerów, Eligiusza Kor Walczaka, Łucji Pinczewskiej-Gliksman, Jarosława Bogori Skotnickiego, ks. Jerzego Bekiera oraz Franciszka Stryjasa.

czas: 45 minut (lub 2-3 x 45 minut)

prelekcja w oparciu m.in. o prezentację multimedialną i inne materiały dydaktyczne

Zajęcia poprowadzone zostaną przez zespół pod kierunkiem Moniki Sobczak-Waliś, która – jak sama o sobie mówi – jest historykiem i bibliotekarzem w jednym. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Redaktor naczelna „Rocznika Kaliskiego”. W swojej pracy z powodzeniem łączy myślenie historyka z sercem bibliotekarza. Na swoim koncie ma kilka książek, ponad setkę artykułów z zakresu historii regionalnej oraz bibliologii, a także szereg konferencji. Autorka bibliotecznych videoblogów „W białych rękawiczkach’, w którym popularyzuje zbiory specjalne oraz „Historie z plakatów”. Od niedawna działa również jako podcasterka, autorka cyklu „Poranki Hrabianki” przygotowanego w oparciu o XIX-wieczną prasę. Jej najmłodsze dziecko to „Jejmość M.”.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze