“Salamandra” w Wieży Ciśnień

W piątek 6 maja o godz. 18:30 w Wieży Ciśnień odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Franczuk pt. "Salamandra".

Wystawa składa się z fotografii zainspirowanych powieścią Stefana Grabińskiego “Salamandra”. W roku wydania (1924) powieść przeszła bez echa, zmiażdżona przez ówczesną krytykę. Magdalena Franczuk dostrzegła jednak potencjał powieści i odczytała ją na nowo, bardziej współcześnie, jako próbę buntu przeciwko kulturowym ograniczeniom i kobiecej bierności.

Wystawa “Salamandra” odbywa się w ramach 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Wydana w 1924 r. powieść Stefana Grabińskiego „Salamandra” została niezrozumiana i zniszczona przez ówczesną krytykę. Po II wojnie światowej przeżywała swój chwilowy renesans, lecz wkrótce władza ludowa wycofała ją z obiegu czytelniczego. Co tak naprawdę kryje się w tej dziwnej, kontrowersyjnej książce? Otóż kryje się tak wiele, że trudno jest to wszystko ogarnąć umysłem…

„Salamandra” Stefana Grabińskiego nie jest powieścią ani dobrą, ani złą. Ona po prostu JEST. To tekst szalony, jaskrawy, niejednoznaczny, trudny do zdefiniowania. Adaptacja fotograficzna pozwala przyjrzeć się osobliwemu imaginarium Grabińskiego, które z jednej strony odważnie czerpie inspiracje z obszaru magii ceremonialnej, teozofii, fantastyki spod znaku Edgara Allana Poe oraz psychoanalizy, z drugiej zaś strony zatopione jest w retro-dualistycznym systemie wartości (duchowość/cielesność, dobro/zło).

Magdalena Franczuk podchodzi do „Salamandry” z ciekawością i czułością, ale także z nutą ironii. Wskrzesza i transformuje w przestrzeń obrazu dziwną wyobraźnię autora, filtrując ją przez własną wrażliwość.

Występują Marcin Czarnik, Lucyna Szierok, Wiesław Komasa, Jan Peszek, Janusz Chabior, Marianna Zydek, Elżbieta Jarosik, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider, Paulina Gałązka, Grzegorz Małecki, Wojciech Kalarus i wielu innych.

Partnerzy projektu: Łódzkie Centrum Filmowe, Pałac Pass, Wrocławski Teatr Współczesny, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Galeria Wykwit we Wrocławiu, Galeria kochamstarocie we Wrocławiu.

„Zrobić wszystko dla miłości” – co to znaczy? Główna bohaterka „Salamandry”, czarownica Kama, jest gotowa oddać duszę diabłu, aby zdobyć wzajemność uczuć Jerzego, w którym zakochuje się bez pamięci. Męska fantazja na temat kobiecego pożądania? A może heroiczna, lecz ówcześnie skazana na porażkę, próba buntu przeciwko kulturowym ograniczeniom i kobiecej bierności?

Magdalena Franczuk (ur. 1992) to artystka wizualna młodego pokolenia, której prace cechuje estetyzm w duchu Młodej Polski – w swoich zdjęciach łączy inspiracje malarstwem figuratywnym dawnych mistrzów z filmowym sznytem. Tworzone przez Magdalenę Franczuk fotografie to bogate inscenizacje – przed jej obiektywem aktorzy i modele odgrywają sceny w dopracowanych w każdym detalu kostiumach i charakteryzacjach, pośród rozbudowanych scenografii. Finalne zdjęcia przypominają kadry z filmów, które nigdy nie powstały – autorka tworzy z fotografii narracyjne cykle nieruchomych obrazów, które jednak w odróżnieniu od filmu pozostawiają więcej niedopowiedzeń i przestrzeni dla wyobraźni odbiorców. Twórczość Magdaleny Franczuk stanowi artystyczny zwrot ku maksymalizmowi – przywołuje inspiracje barokowym przepychem, a także symbolizmem, nadając jednak swoim realizacjom autorski, współczesny rys.

źródło: OKP Wieża Ciśnień 

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Co tam się działo! Adam Balski starł się z chorwackim potworem!

21 maja 2022

Co się działo tej sobotniej nocy w Londynie! Najlepsze thrillery...

czytaj więcej»

Turystyka na dwóch kołach. Rowerem przez Ostrów Wielkopolski

21 maja 2022

Wiosna zaskoczyła w tym roku wyjątkowo ładną i ciepłą pogodą....

czytaj więcej»

Drugi etap obchodów stulecia kaliskiej Prosny

21 maja 2022

W niedzielę 22 maja odbędą się obchody stulecia Prosny 1922...

czytaj więcej»

Plenerowa Impreza Rodzinna

21 maja 2022

Od 12:00 do 21:30 na placu przy Centrum Kultury i...

czytaj więcej»

Za tydzień rodzinny rajd rowerowy

21 maja 2022

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Miasto Kalisz zapraszają do wzięcia udziału...

czytaj więcej»

ZSP w Kaliszu z klasami patronackimi Klastra Lotniczego

21 maja 2022

19 maja 2022 roku uroczyście został podpisany aneks dot. współpracy...

czytaj więcej»