Salon Polityczny z dr. Andrzejem Grzybem

Spotkanie z posłem dr. Andrzejem Grzybem odbyło się w Cafe Calisia 22 czerwca w ramach projektu ,,Salony polityczne’’. Wizyta posła miała charakter rozmowy z członkami różnych organizacji pozarządowych z Kalisza. Frekwencję jak na to stutysięczne miasto, które wówczas dopiero budziło się z pandemicznej śpiączki, można uznać za niezwykle zadowalającą. Poruszane tematy miały bardzo szeroki zakres, wynikało to z wszechstronnej wiedzy gościa oraz mnogości zagadnień, z którymi na co dzień obcuje.

Maciej Antczak, który moderował dyskusję rozpoczął ją pytaniem do posła Grzyba o bieżącej polityce wewnętrznej. Był to czas, kiedy zastanawiano się jakie rozwiązania systemowe wdrążyć w celu najszybszego wyjścia ze spowolnienia gospodarczego, dlatego pytanie o komentarze polityków do projektów ustaw proponowanych przez ministerstwo rozwoju były jak najbardziej trafne. Po tym jednak poseł PSL’u płynnie poruszał się między tematami dyskusji i opisywał mechanizmy, rządzące życiem publicznym na konkretnych przykładach. Opowiadał także historie i anegdoty o przedsiębiorcach z regionu (sam kiedyś nim był), których miał okazje poznać na przestrzeni swojego życia. Swego rodzaju kontrowersje wywołała teza zaprezentowana przez gościa salonu politycznego o tym, że każde małe przedsiębiorstwo powinno być zrzeszone w izbie gospodarczej w celu wyrównania szans w konkurowaniu z gigantycznymi firmami. To zaprezentowane przez Pana posła rozwiązanie narodziło ciekawość wśród odbiorców i było przyczyną dalszych rozważań na temat wolności gospodarczej oraz wolnego rynku na terenie Unii Europejskiej.

Wszyscy obecni byli bardzo zaangażowani w spotkanie – najwięcej pytań rodziło się przy kwestiach związanych z zagadnieniami makro ekonomicznymi i gospodarczym wyścigiem mocarstw. Dr Grzyb był przez wiele lat europarlamentarzystą, dlatego poruszane tematy geopolityczne były świetnym polem do popisu dla doktora ekonomii. Skoro rozmowy potoczyły się w kierunku globalnym, nie mogło także zabraknąć przykładów złamania międzynarodowych norm kurtuazyjnych przez Polskę, czyli niczego innego jak wzorcu dobrych zachowań, które stały się na przestrzeni lat respektowaną normą. Jako iż było to pierwsze spotkanie organizowane w Cafe Calisia po poluzowaniu obostrzeń związanych z występowaniem koronawirusa – nie mogło zabraknąć również wymiany zdań na temat zwalczania skutków epidemii w Polsce oraz w innych krajach. Poruszane były chociażby takie kwestie jak ta, do jakiej granicy może posunąć się państwo w zakresie inwigilacji obywateli, by skuteczniej zwalczać chorobę. Świetnym przykładem, na którym rozważano tę kwestię była Korea Południowa.

Całość spotkania przebiegło niezakłócenie przez blisko dwie godziny a każdy z obecnych młodych ludzi w kawiarni wyszedł z niej zadowolony ze sporą dawką nowej wiedzy. I właśnie dlatego organizujemy Salony polityczne!Źródło: Fundacja Polska Jutra

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter