Salon Polityczny z Tadeuszem Skarżyńskim
W sobotę 28 listopada odbył się Salon Polityczny z Tadeuszem Skarżyńskim. Całość projektu, w którego ramach poprzednio gośćmi w Kaliszu byli m. in. dr Tymoteusz Zych czy poseł Andrzej Grzyb jest realizowana przez Fundację Polskę Jutra oraz Fundację Przyszłość Pokoleń, przy wsparciu KoLibra Kalisz. Ten Salon Polityczny był jednak odmienny od poprzednich ze względu na swoją formę – odbył się za pośrednictwem platformy cyfrowej z powodu wciąż panującej epidemii koronawirusa. Na spotkaniu były poruszane tematy związane z rozwojem naszego miasta. Przewodniczący Rady Miasta zauważył, że niekiedy w związku z bieżącymi wyzwaniami i działaniami trudno jest stworzyć dalekosiężną strategię – tematy polityczne i samorządowe są w stanie zdominować działalność rady. Warto nadmienić jednak, że gość Salonu, chwaląc obecnie rządzący Kaliszem magistrat, dostrzegł ciągłą szansę na poprawę rozwoju Kalisza. Jego zdaniem poprzez dbanie o akademickość, nawiązywanie współpracy międzyinstytucjonalnej, ale także budowę infrastruktury nasze miasto w przyszłości będzie w stanie zmieniać się na lepsze. Jednocześnie przewodniczący RM zwrócił uwagę na to, że niekiedy tworzenie takiego planu rozwojowego jest zdecydowanie łatwiejsze od jego realizacji.
Według p. Skarżyńskiego Kalisz nie jest w stanie rywalizować z wielkimi metropoliami w zakresie demografii. Niestety współczesne trendy ogólnokrajowe wskazują na to, że takie średnie ośrodki jak nasze miasto będą się wyludniały i aby tą sytuację odwrócić potrzebne są decyzje samorządu oraz środki finansowe. Ciekawą kwestią poruszoną podczas dyskusji był powrót Kalisza do roli miasta wojewódzkiego. W pełnieniu takiej funkcji administracyjnej radny upatruje szansę na zwiększenie rangi naszego miasta oraz, co naturalne, zwiększenie nakładów pieniężnych. Na spotkaniu nie mogło także zabraknąć porównań między Kaliszem a Ostrowem. Jednym z elementów, które zostały poruszone podczas takiego zestawienia było nastawienie mieszkańców do tego co dzieje się w tych dwóch ośrodkach. Kaliszanie, według radnego, mają większe tendencje do narzekania chociażby na samo miasto, mimo tego, że to mała ojczyzna każdego z nas.
Podczas Salonu Politycznego nie mogło zabraknąć pytania o to, w jaki sposób Kalisz poradził sobie w czasie pandemii COVID – 19. Przewodniczący Rady Miasta odniósł się do tego, dlaczego w ostatnim czasie zapadła decyzja o podniesieniu o 4% podatku od nieruchomości. Wprawdzie podwyżka została wprowadzona po tym, jak na wiosnę tego roku zdecydowano się na to, aby umorzyć takie opłaty od lokali. Tadeusz Skarżyński zwrócił uwagę na to, że są to pieniądze wszystkich nas i wyraził nadzieję, że przyszłych podwyżek nie będzie. Jednocześnie radny patrzy z optymizmem na budżet miasta na rok 2021. Długofalowy plan finansowy zakłada, że w 2043 Kalisz stanie się miejscowością bez jakiegokolwiek zadłużenia.
Podczas trwania transmisji online zadano także pytanie p. Skarżyńskiemu o to, czy działalność w partii pomaga czy też bardziej przeszkadza w działalności samorządowej. Odpowiedź na to pytanie była złożona, jednak przewodniczący RM analizując ogólnokrajowe partie polityczne oraz swoje poglądy doszedł do wniosku, że do żadnego innego ugrupowania nie mógłby należeć. Stwierdził jednak, że w każdej partii są osoby wartościowe i to na konkretnych osobach powinniśmy się w głównej mierze skupiać. Bycie członkiem partii, obecnie rządzącej w kraju, może być szansą na realizowanie i promowanie rozwiązań, które w takich miastach jak Kalisz mogą przynieść dobre rezultaty. Jednocześnie radny powiedział, że nie wyobraża sobie oszukiwać wyborców i zmieniać obecnie ugrupowanie lub startować z list komitetu lokalnego. Taka zmiana po kilkunastu latach działalności w Prawie i Sprawiedliwości nie byłaby według niego autentyczna.
Kolejnym wątkiem podczas transmisja było porównanie prezydentów Kalisza: Grzegorza Sapińskiego i Krystiana Kinastowskiego. Pan Skarżyński wyraził nadzieję, że kadencja prezydenta Kinastowskiego będzie owocniejsza. Jako plusy obecnego magistratu wskazał inwestycje i rewitalizację śródmieścia oraz współpracę zarówno z rządem jak i zarządem województwa i elastyczność na arenie politycznej. Minusem obecnego prezydenta, według przewodniczącego RM, był niemrawy start. Podczas pierwszego roku rządów widoczne było wdrażanie się dopiero obecnej ekipy rządzącej.
Tadeusz Skarżyński zapytany o plany wydatków na 2021 rok przyznał, że cieszy się z tego, że udało się w tych planach ograniczyć koszty. Obalony także został mit, jakoby w Kaliszu urzędnicy oraz biurokracja w Kaliszu generowała ogromne koszty. Jak się okazuje wielu pracowników budżetowych w naszych mieście nie posiada wygórowanych pensji a mit złego urzędnika bierze się z tego, co mit złych partii politycznych – należałoby w tej kwestii podchodzić do tego bardzo indywidualnie.
Źródło: Fundacja Polska Jutra/Daniel Dudek