FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Samookaleczanie u dziecka – co oznacza i jak postępować?

Problemy z samookaleczaniem u dzieci mogą być bardzo poważne i wielu rodziców nie wie, jak postępować w takiej sytuacji. Czym dokładnie jest samookaleczanie? Jak należy wtedy postępować?

Czym jest samookaleczanie?

Samookaleczenie odnosi się do celowych, niesamobójczych aktów wyrządzania sobie fizycznej krzywdy. Może objawiać się w różnych formach, takich jak cięcie, drapanie, przypalanie, uderzanie lub gryzienie się.

Samookaleczenie jest często mechanizmem, który jest wykorzystywany do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi, stresem lub przytłaczającymi uczuciami. Warto zatem poznać i zrozumieć podstawowe przyczyny samookaleczenia dziecka, które mogą obejmować takie czynniki, jak stres, problemy ze zdrowiem psychicznym lub trudności w radzeniu sobie z sytuacjami życiowymi, na przykład w przypadku problemów w grupie rówieśniczej.

Kiedy dziecko dokonuje samookaleczenia, jest to poważna sprawa, która wymaga natychmiastowej uwagi i odpowiedniej interwencji, ponieważ w przeciwnym przypadku problem ten może się nasilać.

Samookaleczanie dziecka – jak postępować?

Problem samookaleczania u dzieci można rozwiązać na wiele sposobów, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. O czym należy pamiętać?

Konsultacja ze specjalistą

Jeżeli rodzic podejrzewa albo wie, że dziecko dopuszcza się samookaleczeń, konieczne jest udanie się do specjalisty zdrowia psychicznego, takiego jak dobry psycholog dziecięcy lub psychiatra, który specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą.

W takim przypadku specjalista ten będzie mógł przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, a następnie zalecić właściwe postępowanie, by pomóc dziecku uporać się z jego problemem.

Zaleca się stałą współpracę ze specjalistą, aby opracować kompleksowy plan leczenia. Może to obejmować sesje terapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna lub inne interwencje oparte na dowodach, które dotyczą podstawowych problemów emocjonalnych i uczą zdrowszych strategii radzenia sobie z problemami. W konkretnych sytuacjach niezbędne staje się skorzystanie z farmakoterapii albo z leczenia na oddziałach otwartych oraz zamkniętych.

Wsparcie psychiczne dla dziecka

Należy zadbać o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie, mogło bez przeszkód wyrażać swoje uczucia i obawy. Należy okazywać mu empatię, słuchaj uważnie i zapewnić odpowiednią pomoc.

Warto zachęcać dziecko do otwartego wyrażania swoich emocji i myśli. Można także zapewnić mu wsparcie, ucząc alternatywnych sposobów radzenia sobie ze stresem, wyrażania emocji i szukania wsparcia u zaufanych osób.

Zadbaj o odpowiednie bezpieczeństwo

Zapewnij natychmiastowe bezpieczeństwo dziecka, usuwając wszelkie przedmioty lub substancje, których może użyć do samookaleczenia.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze