baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Senat Żałobny

Dziś o godzinie 13.00 w Auli im. prof. Czesława Glinkowskiego (budynek Rektoratu przy ul. Nowy Świat 4) odbędzie się otwarte Żałobne posiedzenie Senatu Akademii Kaliskiej poświęcone śp. Profesorowi Janowi Chajdzie, Rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu w latach 2008 – 2016.

Profesor Jan Chajda urodził się w Poznaniu, 20 maja 1939 roku. Studia rozpoczął w 1956 roku na Wydziale Mechanicznym – Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, a ukończył na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej w 1961 roku i w tym roku rozpoczął pracę w Katedrze Obróbki Skrawaniem.

Pracę doktorską obronił w 1969 roku na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, na temat ,,Wpływ zawartości perlitu na skrawalność stali konstrukcyjnej węglowej wyższej jakości”. W 1974 roku został powołany na stanowisko docenta. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1992 roku, a w 1997 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

W latach 1968-1970 pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Inżynierskiej  w Bydgoszczy, a w latach 1970-1977 jako asystent ds. naukowo-technicznych dyrektora WSK-PZL Kalisz w Kaliszu.

W latach 1975-1977 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, a w latach 1975-1981 i 1987-1990 zastępcy dyrektora Instytutu Technologii Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej. W  roku 1977 doprowadził do powstania Zakładu Metrologii Technicznej, a później Zakładu Metrologii i Systemów Pomiarowych.

Przez wiele kadencji był między innymi członkiem Zespołów Rektorskich ds. Rozwoju Uczelni, Komisji ds. Badań Naukowych. W latach 1974-1990 był również członkiem zespołu naukowo-dydaktycznego „Mechanika” przy Ministerstwie, a później Zespołu Ekspertów przy MEN. Reprezentował dziedzinę nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Specjalnością naukową profesora Chajdy była technologia maszyn, a w szczególności metrologia techniczna.

Dorobek publikacyjny prof. Chajdy to ponad 170 prac publikowanych w czasopismach i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych oraz 3 książki. Był promotorem 14 przewodów doktorskich oraz recenzowałem 27 rozpraw doktorskich, 5 rozpraw habilitacyjnych oraz 3 wniosków na tytuł profesora.

Udział w posiedzeniu mogą wziąć wszyscy chętni. Jest to możliwe za pośrednictwem linka  link do transmisji w serwisie youtube

Źródło: Akademia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze