baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Seniorka oszukana metodą „na wypadek”

Kaliska policja apeluje do wszystkich, a w szczególności do osób starszych o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Szczególnie czujni musimy być w przypadku, gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na wypadek” padła w poniedziałek 73-letnia kaliszanka, która wierząc, że pomaga swojej córce przekazała oszustom wszystkie oszczędności. Pomimo nieustannie prowadzonych akcji informacyjnych i profilaktycznych, niestety nadal dochodzi do oszustw na szkodę osób starszych.

W poniedziałek do 73-letniej kaliszanki zadzwoniła nieznajoma kobieta. Dzwoniąca podszyła się pod koleżankę córki, kobiety do której dzwoniła. Oszustka w trakcie rozmowy poinformowała 73-latkę, że jej córka spowodowała wypadek i obecnie przebywa w szpitalu, a kontakt z nią jest nie możliwy. W szpitalu, z poważnymi obrażeniami miał przebywać również pokrzywdzony na skutek wypadku pieszy. Dzwoniąca poinformowała, że potrzebne są pieniądze, aby córka kobiety nie trafiła do więzienia.

Niestety kaliszanka uwierzyła w całą tą zmyśloną historię i myśląc, że pomaga bliskiej osobie przekazał oszustom wszystkie. Pieniądze wręczyła obcej kobiecie, która pojawiła się u niej pod domem. Kiedy seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, powiadomiła Policję.

Pamiętajmy o tym, że w sytuacji, gdy ktoś telefonicznie prosi nas o pieniądze, a wręcz naciska na pilne przekazanie gotówki – najprawdopodobniej jest oszustem. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni do nas oszust, powinniśmy szybko zakończyć rozmowę i rozłączyć połączenie. W takim przypadku warto skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację (np. o wypadku bliskiej osoby), którą ktoś przekazał nam telefonicznie.

Policja zwraca się również z apelem do osób młodych: rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą próbować ich oszukać. Powtarzajcie seniorom jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pieniądze. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze