Seniorzy padają ofiarami oszustów

W ostatnim czasie, na terenie całego województwa pojawiają się kolejne przypadki oszustw na szkodę seniorów. Najczęściej stosowanymi metodami są te na „policjanta”, „wnuczka”, „pocztę polską” itp. Dlatego funkcjonariusze apelują do seniorów o zachowanie ostrożności, umieszczając plakaty z ostrzeżeniami skierowanymi do seniorów m.in. w przychodniach, na tablicach informacyjnych przy kościołach i targowiskach oraz w urzędach. W ten sposób chcemy uświadomić seniorom, że są przestępcy, którzy działają na ich szkodę.

Przestępcy dzwoniąc do seniorów, podają się najczęściej za policjantów lub członków najbliższej rodziny. W pierwszym przypadku starają się przekonać swoich rozmówców o tym, że ktoś działa na ich szkodę. Wymyślona historia dotyczy najczęściej próby włamania na konto lub zaciągnięcia kredytu przy użyciu danych osobowych rozmówcy. W przypadku prób oszustw „na wnuczka” przestępcy najczęściej opowiadają historię o wypadku drogowym, w którym uczestniczył ktoś z bliskiej rodziny seniora i pilnie potrzebuje pieniędzy na leczenie bądź kaucję. Zdarzają się też historie o poważnych kłopotach finansowych bliskich, bądź też prośby o udzielenie im szybkiej pożyczki.

Osoby starsze, przekonane o tym, że pomagają Policji lub członkom rodziny idą do banku i wypłacają pieniądze przechowywane na kontach. Gotówkę przekazują przestępcom. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, że oszuści tak manipulują rozmową, że niczego nieświadomy senior przekazuje im hasła i loginy do konta, a także kody, które umożliwiają wykonanie przelewu. Policja apeluje – seniorzy, pamiętajcie:

– Policja nigdy nie będzie chciała żebyście przekazywali swoje pieniądze czy kosztowności,

– Nigdy nie ufajcie nieznanym rozmówcom, nie podawajcie haseł do kont bankowych, pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki z banku i nie przekazujcie ich nieznanym osobom. To przestępcy czyhający na wasze pieniądze!

– Gdy spotkacie się z taką sytuacją natychmiast rozłączcie rozmowę. Powiadomcie prawdziwą Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 i zgłaszajcie każdy taki przypadek.

Źródło: KMP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze