reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Sesja wakacyjna i zdalna – raport z Rady Powiatu Kaliskiego

Wakacje są zazwyczaj czasem odpoczynku od posiedzeń samorządowych rad, jednak Rada Powiatu Kaliskiego spotkała się 13 lipca na zdalnym posiedzeniu. Co było tematami tej nadzwyczajnej sesji? Kto, mimo wakacji, zabrał głos w sprawach mieszkańców? Dowiecie się w kolejnym Raporcie z Rady Powiatu!

Wszystkie cytaty i wypowiedzi zostały spisane z nagrania wideo, udostępnionego na portalu esesja.tv, który zapewnia w tym zakresie obsługę Powiatu Kaliskiego. W Raporcie prezentujemy najważniejsze wątki i głosowania z obrad. Cały porządek obrad, projekty uchwał oraz imienne głosowania są dostępne na podstronie dotyczącej wskazanej sesji. W trakcie tej sesji Rady Powiatu obecnych było się 20 z 21 radnych, na posiedzeniu nie pojawił się radny Bogusław Szczepaniak (PiS).

Zmiana statutu i budżetu

Tym razem sesja odbyła się w sposób zdalny – w taki sposób obradowali radni powiatowi przez większość ubiegłego roku, a dzięki ustawom COVIDowym można było zorganizować sesję w takiej dogodnej formie dla radnych z racji okresu wakacyjnego. Na początku przyjęto porządek obrad, odczytany przez przewodniczącego Jana Adama Kłysza (PSL), do którego nie było zastrzeżeń; przyjęto również sprawozdanie z realizacji uchwał Rady z poprzedniej sesji przez Starostę Kaliskiego

Porządek obrad obejmował podjęcie czterech uchwał. Pierwszą z nich była zmiana Statutu Powiatu Kaliskiego. Wprowadzając ten punkt przewodniczący J. A. Kłysz uszczegółowił zakres zmian podkreślając, że „dotyczą one dwóch kwestii: podpisywania uzasadnienia do uchwał, jest to pewne uszczegółowienie statutu, wynikające z najnowszych interpretacji sądów administracyjnych. Dodajemy, że ten organ, który zgłasza uchwałę jest władny podpisywać uzasadnienie. A druga zmiana dotyczy kontroli jednostek podlegających powiatowi, a nie dyrektorów tych jednostek” – uzasadniał zmiany przewodniczący. Po tym zarządził głosowanie, w którym wszyscy obecni na obradach zdalnych oddali głos popierający uchwałę (20 głosów za).

Identyczny był wynik głosowania nad drugą z uchwał, która dotyczyła udzielenia pomocy finansowej Gminie Brzeziny na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej Sobiesęki – Piegonisko Wieś (ETAP I, II, III, IV)”. Dzięki tej uchwale władze powiatu udzieliły dotacji w wysokości 317 tys. zł dla gminy Brzeziny na wskazaną inwestycję.

Trzecią uchwałą była zmiana do uchwały budżetowej. Oprócz wspomnianej powyżej drogi Sobiesęki-Piegonisko Wieś, wśród zmian pojawiło się m.in. zwiększenie wydatków na drogę Kolonia Skarszewek-Tykadłów-Goliszew oraz Blizanów Drugi-Piątek Mały (odpowiednio o kwoty 665 500 zł i 665 000 zł). Na te drogi powiat uzyskał pomoc finansową od gmin: Żelazków, Stawiszyn i Blizanów. 15 tys. zł przeznaczono na wykup gruntów, a kolejne 162 tys. zł na przebudowę drogi powiatowej (chodzi o odcinek Zakrzyn-Młynisko). Kolejna zmiana w budżecie dotyczyła projektu dofinansowanego ze środków unijnych związanego z modernizacją energetyczną obiektów użyteczności publicznej. Kwota zmiany (zarówno po stronie dochodów i wydatków) wyniosła ponad 888 tys. zł. Radni byli jednomyślni i zmieniono budżet 20 głosami za.

Ostatnia, czwarta uchwała była pochodną budżetu. Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) na lata 2022-2030 uwzględniły bowiem zmiany budżetu w przedsięwzięciach długoterminowych. Wynik głosowania był identyczny jak trzy poprzednie.

Radni o kulturze na drogach, naprawach i wizji na sesji

Z interpelacją wystąpił obecny stacjonarnie na sali obrad radny Henryk Kurek (PiS), który ponowił swoją prośbę o chodnik i ścieżkę rowerową w Sierzchowie i Szulcu. Wspomniał również o sprawach rolniczych, związanych z emeryturami rolniczymi, które także radny opozycyjny podejmował na wcześniejszych posiedzeniach. Pojawiły się również wątki z polityki krajowej i międzynarodowej, bowiem radny Kurek wyraził zaniepokojenie z dymisji premiera Wielkiej Brytanii. Odniósł się również do sytuacji na drogach wynikającej z wysokich mandatów za wykroczenia: „Jeszcze takiej kultury na drogach to jeszcze nie było za żadnych czasów jak jeżdżę. Po prostu te wysokie mandaty to spowodowały. Nie ma sytuacji, że policjant musi byle gdzie stać i czyhać na kogoś. Wszyscy uczestnicy ruchu się przygotowali, że na drogach jest spokój” – podsumował H. Kurek.

W punkcie związanym z wnioskami i oświadczeniami radnych głos zabrał przewodniczący rady Jan Adam Kłysz. Wspomniał o tym, że w trakcie tej sesji jest również możliwość połączenia wideo z radnymi. „Kwestie techniczne będziemy dogrywać na kolejnych sesjach, może nie wszyscy mają wbudowane kamery w komputerach, ale tę kwestie zostawiam panom informatykom, by na kolejnych sesjach więcej osób było widocznych” – powiedział J. A. Kłysz.

Do przewodniczącego zgłosił się również radny Krzysztof Dziedzic (PiS), który pogratulował pozyskania środków zewnętrznych na budowę nowych dróg z funduszów rządowych Polski Ład. Przewodniczący odczytał również prośbę radnego K. Dziedzica o naprawę ubytków w drogach powiatowych na odcinku Tłokinia-Rożdżały oraz w miejscowości Chełmce w ramach bieżącego utrzymania dróg.

Podsumowanie

Sesja potrwała około pół godziny, a na jej zakończenie przewodniczący Jan Adam Kłysz zarówno radnym, jak i osobom śledzącym sesję za pośrednictwem platformy esesja życzył wypoczynku, aby jak najlepiej wykorzystać czas wakacyjny. Na tym zamknął życzył XLIX sesję Rady Powiatu Kaliskiego. Kolejna z pewnością już we wrześniu, o ile bieżące potrzeby nie zmuszą włodarzy powiatu do zorganizowania sesji nadzwyczajnej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie NOWE_FIO_zestawienie_1_KOLOR-1280x186.jpg

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze