baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych powracają na kaliską Arenę!

Już jutro w Kaliszu rozpoczynają się Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych. Kilkudniowa impreza gości w naszym mieście po raz kolejny, a w wydarzeniu weźmie udział ok. 160 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających poza granicami kraju. Pierwsze mecze będą rozgrywane w najbliższy piątek rano.

Spis treści:

Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych

Turniej jest odpowiedzią na potrzeby Polaków i Klubów Polonijnych za granicami naszej ojczyzny. Organizacja daje możliwość integracji, poznania kultury i współzawodnictwa sportowego pomiędzy rodakami z zagranicy. Osiem klubów sportowych zmierzy się o drugi tytuł Siatkarskiego Mistrza Europy Drużyn Polonijnych w hali Kalisz Arena. W turnieju wystąpią zespoły: Polonia Volley Antwerpia, TG Sokół Soleczniki, PSV Segromy – Polonia Austria, Kresy, White Eagles, Polonia Oslo Volleyball Klubb, SC Polonia Volleyball Hannover, Polanie Szwajcaria.

Plan imprezy

20 LIPCA 2023 – CZWARTEK
18:30   Uroczysta otwarcie i losowanie grup  Siatkarskich Mistrzostw Europy

21 LIPCA 2023 – PIĄTEK
09:00 – 18:00  Rozgrywki fazy grupowej (Hala Kalisz Arena)

22 LIPCA 2023 – SOBOTA
09:00 – 10:30  Pierwszy półfinał (Hala Kalisz Arena) / mecz o 7. miejsce (Hala SMS)
10:30 – 12:00  Drugi półfinał (Hala Kalisz Arena) / mecz o 5. miejsce (Hala SMS)
12:30 – 14:00  Mecz o 3 miejsce (Hala Kalisz Arena)
14:00 – 16:00  Finał (Hala Kalisz Arena)
16:00 – 17:00  Wręczenie tytułu Polonijnego Mistrza Europy
18:00 – 19:30  Sympozjum Sportu Polonijnego
20:00 – Gala finałowa

23 LIPCA 2023 – NIEDZIELA
12:30 – 13:30  Msza Św. w intencji Polonii i Polaków – Narodowe Sanktuarium św. Józefa

Poza granicami kraju żyje około 21 milionów naszych Rodaków. Jedna trzecia tej grupy to Polacy urodzeni w Polsce, reszta to osoby polskiego pochodzenia w różnym stopniu związane z Polską. Emigrowali na przestrzeni wieków z różnych powodów. Zaczynając od represji politycznych, przez powody osobiste kończąc na względach ekonomicznych. Niektórzy nie musieli wcale wyjeżdżać, żeby znaleźć się poza granicami swojej ojczyzny. Skutkiem decyzji politycznej nagle okazywało się, że zamieszkują teren innego państwa. Polonia i Polacy za granicą plasują się na szóstym miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego. Mieszkanie w innym państwie nie zabiło jednak w naszych Rodakach polskości. W większości krajów bardzo prężnie działają organizacje polonijne zrzeszające Polaków, odpowiadające na ich problemy i potrzeby oraz pomagające wspólnie kultywować polską kulturę i język budując postawy patriotyczne.

Sprawą kluczową dla Polskich interesów jest sprawienie, aby nasi Rodacy za granicą czuli się blisko Polski. Jako Polacy w kraju, musimy troszczyć się o nich, ale równie istotne jest, aby to oni byli aktywnymi Polakami poza granicami kraju. Promotorami dobrego imienia Polski, lobbystami propolskimi. Wreszcie, żeby pilnowali przekazywania polskości następnym pokoleniom. Znakomitym narzędziem do tego celu jest sport pomagający krzewić polskie wartości, kulturę, język. Dumnie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Niech nasza postawa będzie najlepszą wizytówką Polski, ilustracją dobrych słów o naszym kraju. Wyzwanie jest niesamowicie trudne, ale tylko takie są warte stawiania im czoła. Nie takie problemy jako Polacy rozwiązywaliśmy na przestrzeni wieków, wychodząc zwycięsko z wielu trudnych sytuacji dzięki naszej determinacji i niezłomności. Niech zdrowa, sportowa rywalizacja poniesie za sobą integrację środowisk, będzie zalążkiem wieloletniej współpracy. Wtedy przy organizacji Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych wygrają polskie interesy poza granicami kraju, wygra Polonia, wygra Kalisz. – Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą

Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych są doskonałą okazją do popularyzacji wiedzy o Polsce i Polakach. Jako gospodarze turnieju chcemy przyjąć naszych Gości godnie, pokazując najpiękniejsze strony polskiej gościnności, najpiękniejsze strony Polski. Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem ich postawy, codziennego trudu wkładanego w dbanie o polskie wartości, język i kulturę na obczyźnie. Proza życia dopada każdego, tym bardziej z dala od Ojczyzny. Dlatego prezentowane przez nich zaangażowanie wkładane w dbanie o dobre imię Polski poza granicami naszego kraju doceniamy po trzykroć. Są oni znakomitymi ambasadorami naszego kraju za granicą. Liczymy również, że dzięki wydarzeniom o tak szerokim oddziaływaniu społecznym i historycznym jak Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych integracja patriotycznych, propolskich środowisk w kraju i poza nim będzie przebiegać jeszcze lepiej. To nasz wspólny interes narodowy, do którego każdy dokłada swoją cegiełkę. – Błażej Wojtyła Prezes Zarządu MKS-u Kalisz

Jesteśmy dumni ze statusu gospodarza Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych. Zaszczytem dla nas będzie goszczenie wszystkich drużyn w Kaliszu, mieście o skomplikowanej historii, mającym istotne miejsce w polskiej tożsamości. Zwłaszcza, że przyjmujemy tutaj Polonię. Ich zaangażowanie w krzewienie polskiej kultury, języka i wartości poza granicami naszego kraju jest godne największego szacunku. Walor sportowy Turnieju jest jasny dla wszystkich, ale ten projekt ma także charakter historyczny, patriotyczny i wielce społeczny. Będzie to platforma do wymiany poglądów. Nie tylko sportowych, ale też społecznych i politycznych. Z tych względów z głęboką radością przyjąłem propozycję zorganizowania Drugich Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych. Jestem pewny, że dzięki kaliskiej gościnności wszyscy będą dobrze wspominać pobyt w naszym mieście. – Krystian Kinastowski – Prezydent Miasta Kalisza

Swoją rolę w życiu rodaków za granicą odgrywają również sportowe kluby polonijne. Część z nich potrafiła w jakimś stopniu zapisać się na kartach sportowej historii państw, z których pochodzą jak Polonia Wilno czy Sparta Kowno. Przede wszystkim jednak stwarzają przestrzeń do wspólnej dyskusji, wymiany poglądów, rozmów w języku ojczystym tak ważnych dla Polaków czujących silną więź z Ojczyzną.

Zespoły

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze