Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Skarżyński podsumowuje kadencje

Tadeusz Skarżyński na konferencji prasowej w Villa Calisia podsumował kończącą się kadencję Rady Miasta, której to przewodniczył od końca 2019 roku. Kadencja obecnej radzie upłynie 30 kwietnia.

Poniżej prezentujemy treść wystąpienia Przewodniczącego Rady Miasta Kalisza

Szanowni Państwo!

30 kwietnia 2024 r. mija VIII kadencja kaliskiego samorządu, stąd moje podsumowanie działalności władz miasta, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentowanej przeze mnie Rady Miasta Kalisza.

Była to kadencja ze wszech miar wyjątkowa. Po raz pierwszy, po zmianach wprowadzonych ustawą o samorządzie gminnym, trwała 5 lat, a dodatkowo przedłużona została o kolejne miesiące. W ciągu jej trwania radni debatowali na 73 sesjach (55 zwykłych, 13 nadzwyczajnych i 5 uroczystych), przed nami jeszcze 2 spotkania, będzie to zatem kadencja 75 sesji Rady, które poprzedzały liczne merytoryczne  komisje i zespoły.

Radni podjęli rekordową liczbę uchwał, bo aż 1064. Wśród nich były uchwały porządkowe, o mniejszym znaczeniu, uchwały nadające tempo życia naszemu Miastu,  szczególnie ważne uchwały budżetowe i dotyczące Wieloletniej Prognozy Finansowej, opiewające na miliony złotych, ukierunkowujące finansową działalność Prezydenta Miasta, ale przede wszystkim były te rozwijające nasze miasto, służące naszemu, ale szczególnie przyszłym pokoleniom. Mam tu na myśli najistotniejsze dla mnie uchwały dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji i jego realizacji, a także Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, wprowadzające ład i porządek, a przede wszystkim nadające kierunek infrastrukturalnego rozwoju Kalisza, z zachowaniem dbałości o jego dorobek kulturalny i bogatą historię najstarszego miasta w Polsce.

W swojej wielowymiarowej działalności, na różnych polach aktywności społecznej, radni złożyli do tej pory 966 pisemnych interpelacji, 29 zapytań oraz 9 wniosków w sprawach dotyczących zarówno wszystkich mieszkańców Kalisza, ale niejednokrotnie również w sprawach indywidualnych, ważkich dla pojedynczych obywateli, z którymi spotykali się, wypełniając funkcję, do której zostali wybrani.

Mieszkańcy naszego Miasta w mijającej kadencji zaufali osobom o różnym pochodzeniu, wykształceniu, o różnych poglądach politycznych i odmiennej filozofii życia, dlatego nie ukrywam, że jestem dumny z faktu, że radni – po objęciu przez p. Janusza Pęcherza mandatu Senatora Rzeczypospolitej Polskiej – obdarzyli mnie zaufaniem i wybrali na zaszczytną funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Kalisza, którą starałem się pełnić godnie, z pełnym poszanowaniem drugiego człowieka, zawsze mając na względzie rozwój naszego wspaniałego Miasta i dobrobyt jego mieszkańców.

Nie ukrywam, że przewodniczenie Radzie Miasta Kalisza obecnej kadencji było dla mnie bardzo cennym doświadczeniem, ale i niełatwym zadaniem. Wydarzyły się w niej rzeczy bez precedensu. Zapewne nikt z nas nie zapomni czasu zwalczania COVID-19 i pustej Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza, ale jednocześnie gotowości radnych do podjęcia wyzwania i dbałości o niezachwianą działalność najważniejszych instytucji miejskich. Z całą pewnością nikt nie zapomni też niezrozumiałej napaści na Ukrainę i zmierzenia się z bezmiarem rozpaczy i beznadziei setek tysięcy osób, które w Polsce i również w naszym mieście znalazły bezinteresowną pomoc i namiastkę bezpieczeństwa, jakże ważnego dla każdego z nas.

Mam nadzieję, że te wydarzenia, będą tylko złym duchem mijającego czasu, z którym nikt więcej, w kaliskim samorządzie, nie będzie musiał się zmierzyć.

Tu muszę podkreślić fakt, że Miasto Kalisz stanęło w tej kadencji na wysokości zadania, pomimo tak trudnych warunków zewnętrznych, zupełnie nowej problematyki, z którą musiało się zmierzyć, nigdy dotąd tak prężnie się nie rozwijało. Nie sposób wymienić tu wszystkich zrealizowanych projektów społecznych, gospodarczych czy inwestycyjnych, ale myślę, że widać je w każdym kaliskim zakątku, na drogach krajowych i lokalnych, skwerach i placach, w parku i na plantach miejskich, ale także w kaliskich jednostkach oświatowych, służących rozwojowi najmłodszych kaliszan.

Gdybym miał ustalić listę tych inwestycji, z których jako przewodniczący Rady Miasta jestem najbardziej dumny wskazałbym na:

– wybudowanie ronda na ul. Podmiejskiej-Wyszyńskiego,

– remont ul. Wyszyńskiego wraz z budową ronda w pobliżu kościoła
św. Piotra i Pawła,

– remont ul. Częstochowskiej i Nowego Światu,

– remont ul. Lipowej,

– remont ul. Ogrodowej,

– budowa kolejnego fragmentu Szlaku Bursztynowego,

– remont Śródmiejskiej, Zamkowej i Kanonickiej,

– remont Głównego Rynku,

– rewitalizację plant,

– budowę pływalni Delfin,

– budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Szczypiornie.

I wiele, wiele innych inwestycji, które częściowo powstały z inicjatywy, a na pewno z poparciem radnych Rady Miasta Kalisza.

Jest to jednak przede wszystkim zasługa mieszkańców Kalisza, bo to dzięki ich pracy, zaangażowaniu i odprowadzanym podatkom miasto może tak wspaniale się rozwijać, dlatego to im chciałbym w pierwszej kolejności podziękować.

Dziękuję wspomnianym już radnym Kalisza, ich służba, niezależnie od politycznych barw, przyniosła w upływającej kadencji wiele dobrego dla naszego Miasta.

Dziękuję również Prezydentowi Miasta Kalisza oraz podległym mu służbom miejskim za dobrze wykorzystany czas, za prężną działalność i realizację niełatwych zobowiązań, a także tworzenie sprzyjających warunków życia i pracy każdego z nas.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do Kancelarii Rady Miasta Kalisza, która swoją perfekcyjną pracą wspierała wszystkich radnych i była niezastąpioną merytoryczną podporą dla działań moich i całego prezydium. 

Chciałbym podziękować również Państwu. Doceniam Wasz ogromny trud w pracy dziennikarza radia, prasy, telewizji i Internetu, który przejawia się w rzetelnym tworzeniu medialnego przekazu dotyczącego najistotniejszych kaliskich spraw i problemów. Dziękuję za ponad 5 lat profesjonalnej współpracy i prawdziwej dziennikarskiej pasji, z którą miałem do czynienia przede wszystkim na sali sesyjnej, ale i poza nią.

Na zakończenie w imieniu moich koleżanek i kolegów radnych, złożyć Wszystkim Kaliszanom najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Tadeusz Skarżyński, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza

      

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze