baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Skład Rady Powiatowej Sołtysów uzupełniony

Odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Rady Powiatowej w Kaliszu w kaliskim starostwie. Była to okazja do podziękowania za wiele lat pracy w Radzie ustępującym członkom oraz powołania nowych.

Spotkanie Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Rady Powiatowej w Kaliszu odbyło się w środę, 20 października  w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Jednym z ustępujących członków Rady był Antoni Gryczyński, reprezentujący Gminę Opatówek, a także Andrzej Hewiński, reprezentujący Gminę Brzeziny. Podziękowania złożyli Tadeusz Maciejewski – Prezes Rady Powiatowej Sołtysów, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego oraz Mieczysław Łuczak Członek Zarządu, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Do składu Powiatowej Rady Sołtysów powołano Joannę Płóciennik – sołtysa wsi Cienia Pierwsza, reprezentującą Gminę Opatówek oraz Grzegorza Biernacika – sołtysa wsi Wrząca reprezentującego Gminę Brzeziny. Joannę Płóciennik wybrano również na Skarbnika Rady.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Adam Kłysz podziękował sołtysom za trud wykonywania ich pracy na rzecz społeczeństwa oraz za upór na rzecz funkcjonowania działalności Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, namawiał także do budowania wspólnoty wiejskiej w swoich lokalnych społecznościach. Spotkanie było także okazją do rozmów na temat współpracy sołtysów z Izbą Rolniczą, której chęć wyraził Przewodniczący Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak. Mieczysław Łuczak omówił sprawy związane z zagrożeniami ASF w powiecie kaliskim oraz powstawaniem spółek wodnych i regulacją cieków wodnych głównie na terenie Gmin Brzeziny, Opatówek i Godziesze Wielkie. 

„Od lat toczymy nierówną walkę z ASF-em, który dziesiątkuje produkcję trzody chlewnej w naszym kraju. Obawiamy się, iż za moment produkcja trzody chlewnej będzie marginalna lub może jej nie być w ogóle. W ostatnich godzinach została wyznaczona nowa strefa,  nowe ognisko pojawiło się w rejonie Leszna. Dotychczas powiat kaliski nie był zagrożony, ponieważ ASF zakleszczał się wokół Polski centralnej, niestety wschód i zachód Polski zostały objęte nowymi ogniskami. Powiat kaliski, z wyjątkiem gminy Koźminek został objęty niebieska strefą. Niepokoją spadające ceny trzody chlewnej. Jako Izba Rolnicza wnioskowaliśmy do Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa, żeby odstrzelić dziki. Wstępna decyzja jest taka, że tam, gdzie jest największa produkcja trzody chlewnej, dzik będzie wybity do ostatniej sztuki. Poprzez Samorząd Rolniczy lobbowaliśmy i prosiliśmy, aby w powiecie kaliskim dzika policzyć i go ubić. W związku z tym Wojewódzki Weterynarz Weterynarii zakupił kontenery w którym będą składane ubite dziki, które następnie będą badane pod względem wirusa ASF. Nie ma jeszcze podjętej ostatecznej decyzji, gdzie te kontenery zostaną postawione” – informował Mieczysław Łuczak.

Poruszono także tematy związane z powstawaniem lub reaktywacją spółek wodnych i regulacją cieków wodnych głównie na terenach Gmin Brzeziny, Godziesze Wielkie i Opatówek. Zdaniem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala problem zalewających pól rolników często spowodowany jest niedrożnością rowów oraz niewłaściwą gospodarką wodną, jednym z rozwiązań może być powołanie spółek wodnych. Istniejące spółki mają możliwość pozyskiwania środków finansowych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych np. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego a także z budżetu powiatu. Aktualnie prowadzone są rozmowy Izby Rolniczej, włodarzy gmin z przedstawicielami kaliskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w kwestii regulacji i zabezpieczenia cieków wodnych.

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu








Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze