Słowo kaliszanin z wielkiej czy z małej? Szykują się zmiany!
To jedna z wielu rewolucyjnych zmian w polskiej ortografii, które ogłosiła Rada Języka Polskiego. Mieszkańcy naszego miasta będą pisać się przez wielkie „K”.
„Kaliszanin”, „Kaliszanka” – tak właśnie będziemy się pisać za niespełna dwa lata. To jedna z wielu zmian w polskiej ortografii, które właśnie ogłosiła Rada Języka Polskiego. Zmiana ta dotyczy oczywiście nie tylko mieszkańców Kalisza, ale wszystkich miast i ich dzielnic oraz osiedli i wsi – od Warszawianina po Zgierzanina.
To jednak nie koniec rewolucji w polskiej pisowni. Rada przygotowała szereg innych zmian, które mają uprościć i ujednolicić zasady ortografii. Wśród najważniejszych nowości znajdziemy między innymi:
- Pisownię wielką literą nazw samochodów – nie tylko jako marek, ale i konkretnych pojazdów. Teraz napiszemy nie tylko o marce Ford, ale też o tym, że „pod ratuszem zaparkował czerwony Ford”
- Rozdzielną pisownię form typu „czy by” – będziemy więc pisać „Zastanawiam się, czy by nie pojechać do Kalisza”
- Ujednolicenie pisowni nazw obiektów miejskich – „Plac św. Józefa” czy „Most Trybunalski” będą pisane wielką literą (oprócz słowa „ulica”, które pozostaje małe)
- Zmiany w pisowni nazw lokali usługowych i gastronomicznych – wszystkie człony (poza przyimkami i spójnikami) będą pisane wielką literą, np. „Restauracja pod Żaglami”
Oczywiście zmian będzie znacznie więcej. Pełną treść Komunikatu RJP załączamy poniżej.
Rada daje nam wszystkim czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad. Zmiany wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2026 roku, co ma pozwolić wydawcom, szkołom i instytucjom na odpowiednie przygotowanie się do reformy.
Warto przypomnieć, że Rada Języka Polskiego jest jedyną instytucją w kraju uprawnioną do ustalania zasad ortografii i interpunkcji, co potwierdza ustawa o języku polskim z 1999 roku.
Jako ciekawostkę można dodać, że reforma pozwoli również na pewną dowolność w pisowni niektórych określeń – na przykład nieoficjalne nazwy etniczne będzie można pisać zarówno małą, jak i wielką literą. Jednak nas, Kaliszan, ta zmiana nie dotyczy – my definitywnie przechodzimy na wielką literę!