„Smaki Dziedzictwa” tematem tegorocznych EDD

„Smaki Dziedzictwa” będą tematem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Jak podkreśla Narodowy Instytut Dziedzictwa - krajowy koordynator tego przedsięwzięcia - czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków okresem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu narodowości, religii i kultur rozwijających się wcześniej na ziemiach polskich leżących w trzech zaborach.

Doskonałym przykładem bogactwa kulturowego są zwyczaje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów i tworzeniu więzi rodzinnych i przyjacielskich osób, które razem biesiadowały. Na posiłek składają się przecież nie tylko poszczególne potrawy, ale też proces ich przygotowania, wspólne jedzenie, któremu towarzyszą rozmowy i wspomnienia. To również forma spędzania czasu.

Bieżąca edycja EDD będzie się skupiać także na tradycjach rzemieślniczych takich jak przetwórstwo żywności, cukiernictwo, piekarnictwo, wytwórnie cukierków i zabytkach z nimi związanych, a także na dawnych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tradycjach przygotowywania określonych dań regionalnych. Należy zwrócić uwagę na to jak różniła się kuchnia w trzech zaborach i jak te różnice zakorzeniły się w naszych współczesnych jadłospisach. Nazwy dań pokazują również wpływy językowe zaborców na nasze tradycje kulinarne. Ciekawe są wspomnienia osób starszych o tym, co dawniej jedzono na wsi, a co w mieście.

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa w nowy, mniej oczywisty sposób. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej i regionalnej, która jest nierozerwalnym elementem polskiej historii i kultury.

Europejskie Dni Dziedzictwa są zawsze świętem społeczności lokalnej. Poczucie wspólnoty w obecnych czasach staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Choć żyjemy w czasach pandemii, optymistycznie zakładamy, że EDD odbędą jak zwykle w drugi (11-12.09.2021 r.) i trzeci (18-19.09.2021 r.) weekend września.

Zaproszone do przygotowania różnych wydarzeń wpisujących w temat EDD i współgospodarzenia temu społeczno-kulturalnemu przedsięwzięciu są instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, ale także rzemieślnicy, przetwórcy żywności oraz restauratorzy.

Sprawą podstawową jest oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Przy planowaniu wydarzeń i przedsięwzięć, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, specyficzne uwarunkowania wynikające ze stanu pandemii. Samorząd śledzi zalecenia rządu i dostosowuje życie społeczne i plany na bieżąco – organizatorów wydarzeń prosi się o to samo.

Zaproszone podmioty planujące wydarzenia w ramach 29. edycji EDD, zachęca się do zgłaszania ich Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, który przygotuje kalendarium dla poszczególnych województw za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/.

Ponadto informację o zgłoszonym wydarzeniu Miasto prosi przesłać także do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, który koordynuje przygotowanie programu obchodów EDD w naszym mieście na adres e-mail: awozniak@um.kalisz.pl lub ezmarzla@um.kalisz.pl .Źródło: UM Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter