Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Śmieci? Wykorzystajmy nowe technologie!

Wiem, że temat się już trochę przejadł, ale jest o tyle ważny, że pozwolę sobie krótko wskazać, co możemy jeszcze zrobić, aby obniżyć śmieciowe koszty na jednego mieszkańca. Przykładem dla Kalisza może być 40-tysięczny Świdnik, który zrobił… No właśnie, po szczegóły zapraszam do tekstu!

Operacja wykonana przez samorządowców ze Świdnika była wzorowa. Umiejętnie wykorzystali oni nowoczesne technologie do tego, aby odnaleźć „zagubionych” w śmieciowym systemie mieszkańców. Na 39 000 mieszkańców podobno aż 5000 nie płaciło w 2018 roku za śmieci. Oznaczało to lukę rzędu 13%, czyli naprawdę pokaźną. Samorządowcy ze Świdnika nie zdecydowali jednak o tym, żeby załamać ręce i jedynie podwyższyć opłaty, ale zaczęli kombinować. W końcu dobrze byłoby znaleźć śmieciowe martwe dusze.

Do pomocy wykorzystali rządową agencję GovTech. GovTech to bardzo ciekawy eksperyment, ponieważ administracja publiczna kojarzy nam się głównie z biurokracją i przestarzałością. Jednakże pod batutą Justyny Orłowskiej GovTech dość skutecznie usprawnia pewne elementy rzeczywistości i tak też było w przypadku Świdnika, który stał się śmieciowym poligonem doświadczalnym. Razem z samorządem, w 2019 roku GovTech przeprowadził konkurs na aplikację, której celem miało być odnalezienie martwych dusz. Nagrodą było 20 000 zł i zgłoszono aż 39 ofert.

Wybrana aplikacja działa w ten sposób, że dokonuje porównania pomiędzy wieloma bazami danych, np. bazą oświatową, bazą „Rodzina 500+” czy danymi spółdzielni mieszkaniowych. Na tej podstawie „wyłapuje” pewne nieścisłości, które pomagają odnaleźć „gapowiczów” obciążających własnym brakiem płatności za śmieci innych mieszkańców. Co ważne, odnaleziony niepłacący mieszkaniec może uiścić zaległości do kilku lat wstecz WRAZ Z ODSETKAMI.

A teraz konkrety. Ze wspomnianych 5000 niepłacących, znaleziono 1300 osób! To naprawdę sporo, bo ponad 25%. Jak to wygląda budżetowo? Zgodnie ze stawkami opłat za śmieci w 2021 roku Świdnik uzyska prawie 0,5 miliona złotych rocznie więcej, niż gdyby tych osób nie znalazł. Niezła suma, tym bardziej, że na konkurs wydano JEDNORAZOWO tylko 20 000 zł, a wpływy będą większe co roku. Niewątpliwie istnieją koszty obsługi tejże aplikacji, natomiast muszą być one niewspółmiernie niższe.

Czy zatem nie byłoby dobrą ideą, aby śladami Świdnika również rozpisać taki konkurs w Kaliszu, tak aby aplikacja była sprofilowana dla naszego miasta, bądź skorzystać z pomocy samorządu ze Świdnika? Wiemy o tym, że samorząd świdnicki ZA DARMO oddał know-how samorządowi z Łęcznej. Wszystko zatem da się zrobić, tylko czy o tym sposobie wiedziano i na ile go przeanalizowano? Niedługo zapytam Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, czy coś w tym temacie działał. Odpowiedzi na ten temat szukajcie na naszej stronie!

Jakby to wyglądało finansowo, gdybyśmy jeden do jednego przełożyli te proporcje na grunt kaliski? Oczywiście jest to bardzo uproszczony szacunek, bo proporcje mogą być zupełnie inne. Ale na potrzeby czystych rozważać można sobie to policzyć.

Według naszego ratusza niepłacących jest aż 12 000 osób. Aplikacja w Świdniku znalazła ok. 25% „gapowiczów”, stąd w naszym przypadku byłoby to 3000 znalezionych potencjalnych płatników. Jakie wpływy przyniosłoby to miastu? Jeśli śmieci byłyby segregowane, to wpływy mogłyby wynieść ok. 1 miliona złotych rocznie. Tak jak zauważyłem wyżej, są to jedynie czyste rozważania. Natomiast nie dowiemy się, póki nie spróbujemy.

Śladami Świdnika poszła wspomniana wyżej Łęczna. Decyzja w Łęcznej została podjęta dopiero w październiku 2020 roku, stąd na efekty trzeba poczekać, natomiast i tak z punktu widzenia naszego miasta lepszym odniesieniem jest Świdnik, ponieważ jest większym od Łęcznej miastem.

Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst i chciałbyś umożliwić powstanie kolejnych to zachęcam do wspierania nas, co można zrobić pod tym linkiem: https://latarnikkaliski.pl/wsparcie-cykliczne/.

Bibliografia:

https://www.dziennikwschodni.pl/swidnik/kto-nie-placi-za-smieci-specjalna-aplikacja-namierzyla-juz-blisko-500-mieszkancow,n,1000254664.html

https://leczna.pl/aktualnosci/kto-za-smieci-nie-placi-w-lecznej-sprawdzi-to-aplikacja5196/

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/leczna-swidnik-deklaracje-odpadowe-9347.html

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze