baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Dwa śniadania wielkanocne dla potrzebujących kaliszan i nie tylko!

Często myślimy o potrzebujących przy okazji Bożego Narodzenia. Wtedy, wedle tradycji zostawiamy jedno puste miejsce przy stole. Zarówno święta, które przypadają w grudniu, jak i te teraz, w kwietniu nie są jedynymi „okazjami”, w których ludzie potrzebują wsparcia. W Kaliszu mamy kilka organizacji, które wyszły z inicjatywą organizacji śniadania wielkanocnego dla każdego!

Spis treści:

  1. W jakie działania można się zaangażować, by pomóc drugiemu człowiekowi w święta?
  2. Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących.
  3. Dlaczego warto pomagać?

1. W jakie działania można się zaangażować, by pomóc drugiemu człowiekowi w święta?

Zbiórki żywności w sklepach, rozdawanie paczek z produktami spożywczymi, organizacja śniadania wielkanocnego – to tylko niektóre z działań, które realizuje fundacja CHOPS oraz kaliski Caritas. Wspomniane organizacje „pomagają nie tylko od święta”, ale przez cały rok, a momentem kulminacyjnym jest właśnie nadchodząca Wielkanoc. Działań jest naprawdę wiele, a chętnych do pomocy często brakuje. Dodatkowo osoby biedne mogą przez cały rok zadbać o siebie w Caritasie – umyć się, zmienić odzież, czy też otrzymać wsparcie w wypełnieniu formalności. Otrzymują tam także pomoc prawną. Wolontariusze mogą zaangażować się natomiast w rozwożenie żywności do domów osób potrzebujących, pełnić funkcje kelnera podczas wspólnego śniadania, czy też wspierać modlitwą, dobrym słowem i obecnością. Dla osób samotnych, zwyczajne bycie razem w trudnych chwilach jest często wystarczającą pomocą. Wolontariuszem może być osoba, która przyniesie chociażby jeden stolik podczas najbliższego wydarzenia. Dla organizatorów śniadań wielkanocnych, nie ma znaczenia w jaki sposób ktoś im pomoże. Liczy się chęć!

2. Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących

Wydawać by się mogło, że organizacja dwóch śniadań wielkanocnych przez dwie różne organizacje to „konkurencja”. Jednak czy możemy mówić o konkurencji, kiedy chodzi o niesienie bezinteresownej pomocy? Spotkania, o których wspomniano wcześniej, nie są przygotowywane przez Caritas oraz fundację CHOPS po raz pierwszy. Organizacje kolejny raz „wyciągają” pomocną dłoń do wszystkich kaliszan. Wolontariusze fundacji zrezygnowali z obchodów wigilii we własnych domach przy okazji świąt Bożego Narodzenia na rzecz organizacji takiego spotkania dla potrzebujących mieszkańców miasta.

Śniadanie Caritasu odbyło się w sobotę o godzinie 10:00 przy ul. Prostej 1a oraz przy ul. Stawiszyńskiej 20. Natomiast do stołów fundacji CHOPS zasiedliśmy w Wielkanoc także o godzinie 10:00 na kaliskich plantach. Każdy, kto przyszedł we wspomniane wcześniej miejsca mógł zasiąść do stołu. Nie obowiązywały żadne zgłoszenia, czy też formularze. Do pomocy fundacji CHOPS zgłosiło się około 50 wolontariuszy z Kalisza oraz okolic. Do ich zadań należało przygotowanie logistyczne śniadania, czyli ustawienie stołów itp., a następnie podawanie przygotowanych potraw.

Dla nas nie ma znaczenia status materialny ani to, czy ktoś jest samotny. Dla nas liczy się, żeby Ci ludzie byli z nami. Nie robimy weryfikacji uczestników. Każdy kto chce uczestniczyć w śniadaniu wielkanocnym może to zrobić. Spotkanie jest dostępne dla rodzin, osób samotnych, potrzebujących wsparcia materialnego. Po prostu każdego. – powiedziała Iwona Bartosik, wolontariuszka oraz jedna z liderek fundacji CHOPS

3. Dlaczego warto pomagać?

Powodów jest wiele i każdy może mieć własne. Można powiedzieć, że pomoc sprawi, że świat stanie się „trochę bardziej przyjazny”. Pomagając innym, można też często pomóc samemu sobie, bowiem mówi się, że „dobro wraca”. Poprzez wcześniej wspomniane działania na rzecz potrzebujących możemy także wspierać swój rozwój osobisty. Dlaczego fundacja CHOPS oraz Caritas pomagają innym i organizują śniadanie wielkanocne dla… tak naprawdę każdego?

Pomaganie jest niesamowicie ważne. Dla mnie nie liczy się to, kim ktoś jest. Ważne jest to, że mogę oddać komuś swoje serce, czyniąc cokolwiek, czego potrzebuje dana osoba. Zawsze możemy się dzielić z kimś, kto ma mniej od nas. Nie mówię tylko o rzeczach materialnych, ale także duchowych. Kiedy jesteśmy samotni – potrzebujemy większej bliskości, bo nie mamy rodziny, czy przyjaciół. Dobre słowo może wesprzeć każdego. – powiedziała Iwona Bartosik

Jako caritas myślimy o potrzebujących nie tylko w święta. Jest wiele akcji organizowanych tylko na Wielkanoc, Boże Narodzenie. Przecież jest jeszcze życie codzienne! Człowiek potrzebuje też pomocy w tej codzienności, co staramy się zapewnić. Święta są momentem kulminacyjnym dla działań przez nas prowadzonych. Dla nas ważne jest, aby nikt w święta, ale też w codzienności, nie czuł się samotny. – powiedział Ks. kan. Piotr Kowalek, Dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej

fot. fundacja CHOPS, Caritas Kalisz, relacja ze śniadania wielkanocnego Fundacji CHOPS – Anna Druciarek

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze