„Sounds of the Pentagonal Garden” – wernisaż w Tarasinie
„Sounds of the Pentagonal Garden” to tytuł wystawy Mikołaja Polińskiego, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 22 czerwca. Na wernisaż i spotkanie z artystą zaprasza Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.
– Wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (…) jest próbą zmaterializowania wyobrażonego ogrodu pentagonalnego, wyobrażonej „pracowni” – pisze o „kaliskiej” ekspozycji autor. – Sytuację w przestrzeni wystawienniczej tworzą przedmioty, fragmenty przestrzeni, obrazy i nagrania dźwięku zebrane w dwóch oddalonych od siebie „rzeczywistych pracowniach” w Taiki w Japonii oraz w Poznaniu w Polsce.
Punktem wyjścia do takiego pomysłu na wystawę był namalowany w Japonii, w 2015 roku, obraz „Wyobrażenie ogrodu pentagonalnego”. Kompozycję tej pracy buduje pięciokątna figura, powierzchnia płótna została przykryta dwoma szybami, w których odbija się przestrzeń wokół obrazu. Tytułowy „ogród” stanowi metaforę pracowni i jej otoczenia.
Elementem korespondującym z założeniem wystawy „Sounds of the Pentagonal Garden” będzie, prezentowane w tym samym czasie w Galerii Pulsar, wielkoformatowe płótno Mikołaja Polińskiego zatytułowane „Osaka”. – Pierwszym impulsem do pracy nad obrazem były światło i cień przypadkowo padające na płótno w pracowni w Poznaniu – komentuje twórca. – Po przewiezieniu płótna do Japonii postanowiłem kontynuować pracę w ten sam sposób. W pracowni w Aso/Takibe każdorazowo podczas pracy zmieniałem ustawienie obrazu w przestrzeni, tak że nigdy nie był on oświetlony w ten sam sposób, „wrysowywały” się w niego pasy światła i cienia.
Pierwsza prezentacja obrazu „Osaka” miała miejsce 17 maja 2023 roku, w przestrzeni +1art w Osace w ramach wystawy „Nieuchwytność cienia” („Elusiveness of Shadow”).
Całości wystawy Mikołaja Polińskiego dopełniają zdjęcia. – Pokażemy je na siedmiu przystankach autobusowych, w ramach „Postoju ze Sztuką” – mówi Joanna Dudek, dyrektor galerii. – Cykl ten został zatytułowany „Odgłosy japońskiej pracowni” i tworzą go fotografie fragmentów prac, które prezentowane są na wystawie w galerii. Ekspozycja na przystankach stanowi także rodzaj zaproszenia do „wyobrażonej pracowni artysty”, zaaranżowanej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
Wystawa „Soud of the Pentagonal Garden” jest częścią projektu realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zatytułowanego „W poszukiwaniu tożsamości dzieła malarskiego”, na który składają się cztery wystawy. Dwie z nich odbyły się już w Japonii: „Reflection of Blue Gray” w Contemporary Art Museum w Ise (kwiecień-czerwiec 2023) i „Elusiveness of Shadow” w +1art w Osace (maj-czerwiec 2023). Wystawa w Kaliszu jest trzecią odsłoną projektu. Na październik i listopad zaplanowana jest prezentacja w Poznaniu (Grottgera 16). Jej tytuł to „Nieuchwytność cienia”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 22 czerwca, o godzinie 19.00, w galerii przy placu św. Józefa 5. O 20.00 rozpocznie się spotkanie z autorem. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 sierpnia 2023 roku.
Mikołaj Poliński urodził się w 1977 roku w Poznaniu. W latach 1996–2001 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. Prowadzi XVI Pracownię Rysunku w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rysownik, malarz, twórca układów przestrzennych budowanych z rysunków (obrazów), obiektów i elementów architektonicznych, czasem ingeruje w materię miejsca, w którym pracuje, pochłaniają go pogranicza sztuk wizualnych i muzyki. Od 2003 roku prowadzi galerię Naprzeciw (UAP), był zaangażowany w projekty kuratorskie: w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (współprowadził program Galerii Aneks), Haus am Lützowplatz w Berlinie oraz Contemporary Art Museum Ise w Japonii. Stypendysta DAAD w Berlinie oraz MKiDN. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach: „Resonating Views Contemporary” Art Museum Ise 2023, „Elusiveness of Shadow” +1art Osaka 2023, „Odbicie błękitnej szarości” Galeria Szewska Poznań 2023, „Masa krytyczna” Galeria Działań Warszawa 2022, „Osaka Kansai International Art Festival” 2022, „Listening by Eye” Muzeum Susch 2020, „Petit” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina Kalisz 2020, „Door Opened for Moonlight” +1art Osaka 2019, „19 Odcieni Szarości” Galeria Muzalewska, Poznań 2019, „Nieprzekupne oko” MOCAK Kraków 2013 oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2012 i „Noises of Utopia” z Misą Shimomurą, Emerson Gallery, Berlin 2012.
Źródło: Miasto Kalisz, WKST