Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Spalarnia śmieci w Skalmierzycach taka jak w Poznaniu? [ZDJĘCIA]

W najbliższych latach w Ociążu przy ul. Torowej 11 ma powstać spalarnia śmieci wybudowana przez firmę COM40. Szacunkowy koszt jej realizacji to ok. 270 mln złotych. Firma COM40 w piątek 17 lutego 2023 roku zorganizowała wizytę studyjną w poznańskiej spalarni śmieci, w której wzięli udział skalmierzyccy radni, sołtysi oraz zainteresowani mieszkańcy. Obecny był także burmistrz gminy Jerzy Łukasz Walczak. Czy spalarnia śmieci w Skalmierzycach przypominać będzie poznańską Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych?

Spis treści:
1. Spalarnia COM40 w Ociążu – czy się opłaca?
2. Spalarnia śmieci w gminie Nowe Skalmierzyce – kto ją wybuduje?
3. Czy spalarnia śmieci śmierdzi?
4. Spalarnia śmieci w Ociążu – konsultacje społeczne

Spalarnia COM40 w Ociążu – czy się opłaca?

Poznańska spalarnia swoje funkcjonowanie rozpoczęła w 2016 roku i działa w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. W 2041 roku stanie się własnością Miasta Poznań. Koszt jej realizacji to ok. 800 mln złotych – dla porównania instalacja, która ma powstać w Ociążu, kosztować ma 270 mln złotych. Poznański zakład rocznie spala 210 000 ton, w przypadku spalarni COM40 będzie to 45 000 ton, czyli ok. 5 razy mniej. W zakładzie w Poznaniu do spalania przeznaczone są odpady zmieszane, w przypadku skalmierzyckiej inwestycji spalana ma być tzw. frakcja RDF.

Uczestników wizyty studyjnej oprowadzał po zakładzie Szymon Cegielski, dyrektor poznańskiego ITPOK-u. Zauważał on, że spalanie odpadów pozwala na wytworzenie energii elektrycznej i cieplnej. Co ciekawe, energia cieplna wytwarzana przez poznańską spalarnię zapewnia 5-35% (w zależności od okresu w roku) zapotrzebowania na energię cieplną Miasta Poznań. Poznański ITPOK w 2022 roku wytworzył ok. 146 GWh energii cieplnej (obliczenia własne na bazie danych z prezentacji), a plany skalmierzyckiej instalacji to ok. 23 GWh rocznie, czyli ok. 7-krotnie mniej.

Spalarnia śmieci w gminie Nowe Skalmierzyce – kto ją wybuduje?

Burmistrz Jerzy Łukasz Walczak podczas spotkania zaznaczał, że jest zainteresowany współpracą w zakresie wykorzystywania powstałego ciepła przez gminę. Zaznaczał on jednak również, że został wybrany przez mieszkańców i w rozmowach z COM40 będzie reprezentował przede wszystkim interesy osób zamieszkujących teren gminy, dlatego chce wsłuchać się w ich głos.

Dyrektor ds. technologii w COM40 Dariusz Frątczak wyrażał otwartość na rozmowy, a także wskazywał, że gmina dzięki inwestycji zyska rocznie ok. 3-4 milionów złotych dodatkowych przychodów z podatków. Zaznaczał on również, że spalarnia COM40 sfinansowana zostanie ze środków COM40. Wybuduje ją jedna z sześciu firm, które zgłosiły zainteresowanie realizacją inwestycji. Wszystkie z nich mają już doświadczenie w budowie spalarni i są to firmy zachodnioeuropejskie.

Czy spalarnia śmieci śmierdzi?

Mówiąc krótko: nie. W wyniku podciśnienia wytworzonego w bunkrze odór z dowożonych do spalarni śmieci nie wydostaje się na zewnątrz. Śmieci spalane są w temperaturze ok. 1000 stopni, następnie przechodzą przez specjalne filtry wyłapujące pył i w postaci pary wodnej wydostają się na zewnątrz z komina.

Jak jednak wygląda kwestia wpływu na środowisko? Na spalarnie nałożone są rygorystyczne normy, do których poznański ITPOK, zgodnie z danymi prezentowanymi przez dyrektora zakładu, nawet się nie zbliża. Dwukrotnie w ciągu roku przeprowadzane są zewnętrzne kontrole. W ciągu roku zakład może przez 60 godzin (sumarycznie) przekraczać normy nałożone przez Ministerstwo Środowiska – od 2016 roku nie zdarzyło się, aby normy przekraczane były przez więcej niż 10 godzin rocznie (rok składa się z 8765, stąd mowa o okresie mniejszym niż 0,1%).

Spalarnia śmieci w Ociążu – konsultacje społeczne

Jak zauważono wyżej, przed nami konsultacje z mieszkańcami. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 20 lutego 2023 roku o godzinie 18:00 w restauracji „Nastrojowa” przy ul. Ostrowskiej 2 w Skalmierzycach, a kolejne w poniedziałek 27 lutego 2023 roku również o godzinie 18:00 w restauracji „Parkowa” przy ul. Środkowej 6 w Ociążu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze