Spektakl minutę po północy

W związku z planem otwarcia kin czy teatrów pod koniec miesiąca, artyści z kaliskiego teatru wyszli z wyjątkową inicjatywą. Premiera pierwszego ze spektakli rozpocznie się już minutę po północy 29 maja i będzie to "Czytanie ścian" na podstawie reportażu Mariusza Szczygła.

Z powodu ograniczenia widowni do 50%, tego samego dnia o 17.30 odbędzie się druga prapremiera  –  “dla rannych ptaszków”. Spektakl jest sceniczną adaptacją reportażu z tomu „Nie ma” Mariusza Szczygła, za który w 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”. Reżyserem spektaklu jest doskonale znany tutejszej publiczności Rudolf Zioło, który stworzył w Kaliszu już 9 przedstawień, w tym: „Mój Nestroy”, „Trzy po trzy”, „Nikt nie spotyka nikogo”. Zagrają: Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki. “Pod nieobecność widzów, zespół naszego Teatru pracował w pocie czoła nad nowymi spektaklami. Postanowiliśmy nie czekać ani minuty dłużej i wracamy na deski teatru dokładnie w momencie zniesienia obostrzeń” – mówi dyrektor Bartosz Zaczykiewicz.

Spektakl opowiada niecodzienną historię – Mariusz Szczygieł podczas pobytu w czeskiej Pradze, niespodziewanie natknął się na TEN WŁAŚCIWY WIERSZ. Zawieszony w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nagle ścisnął go za gardło i brzuch – zanim wysiadł na docelowej stacji, znał cały tekst na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później przy butelce wina Fischerová opowiedziała mu wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Kolejne przedstawienia 30 maja oraz 1, 2, 18, 19 i 20 czerwca. We wtorek 1 czerwca Teatr zaplanował “Spektakl z puentą” – po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z aktorami, prowadzona przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, a bilety będą dostępne w specjalnej cenie 15 zł. To nie jedyna nadchodząca premiera – już 11 czerwca na Dużej Scenie pierwszy pokaz spektaklu “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Sztukę jednej z najgłośniejszych pisarek młodszego pokolenia Doroty Masłowskiej reżyseruje Radosław B. Maciąg, absolwent Reżyserii na krakowskiej Akademii Teatralnej i obecny sekretarz literacki Teatru. Główni bohaterowie spektaklu, Parcha i Dżina, poznali się przypadkiem na imprezie i od razu połączyła ich miłość do substancji psychoaktywnych. Na podwarszawskim Orlenie porywają jadącego do Elbląga fiata seicento, opowiadając przerażonemu kierowcy niestworzone historie o swoim ciężkim życiu w dalekiej Rumunii, gdzie oficjalną walutą są papierki po cukierkach, narodowe danie to ścinki wędlin, a Kofeina jest najpopularniejszym kobiecym imieniem. Czy na pewno są tymi, za których się podają? Pełen absurdalnego humoru i niepoprawnych żartów spektakl, balansując na cienkiej granicy między tragedią i komedią, opowiada o poplątanych drogach, jakimi ludzie uciekają od świata, odpowiedzialności i samych siebie. Tytułowych “Rumunów” zagrają  Aleksandra Pałka i Karol Biskup. Na Dużej Scenie zobaczymy także Agnieszkę Dzięcielską, Małgorzatę Kałędkiewicz-Pawłowską, Ewę Kibler, Wojciecha Masacza, Dariusza Sosińskiego, Marcina Trzęsowskiego i Lecha Wierzbowskiego. Spektakl tylko dla widzów od 16 lat – zawiera słowa uznawane za niecenzuralne. Premiera w sobotę 11 czerwca, kolejne przedstawienia 12, 13, 16, 18 i 19 czerwca. “Spektakl z puentą” z biletami w specjalnej cenie zaplanowany jest na środę 16 czerwca.

Repertuar na maj, czerwiec i pierwsze dni lipca jest już dostępny na stronie internetowej Teatru (www.teatr.kalisz.pl). “Na deski powrócą wreszcie spektakle, których przez pandemię nie mieliśmy okazji zagrać zbyt wiele razy: premiera z lutego <Czaszka z Connemary>, <Dowcip> z genialną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej oraz uwielbiana przez widzów <Prosna. Kryminał muzyczny>” – mówi Marcelina Hertmann z biura promocji teatru. “Dla fanów dobrej komedii zagramy też francuską  <Godzinę spokoju> i hit <Szalone nożyczki>, zaś dla najmłodszych widzów <Tadka Niejadka> i uroczą <Bajkę o szczęściu>.

“Spektakl z Puentą” odbędzie się nie tylko po dwóch najnowszych premierach – prof. Łuszczykiewicz poprowadzi rozmowę także po “Dowcipie” w środę 30 czerwca. Bilety na wszystkie spektakle w tym cyklu są dostępne w cenie 15 zł. Warto poszukać w repertuarze również innych wydarzeń, dzięki którym można zdobyć normalne bilety w cenie ulgowych. W piątek 25 czerwca Teatr świętuje Noc (prawie) Świętojańską – na scenach spektakle “Czaszka z Connemary” i “Godzina spokoju”. Na pierwsze dni lipca zaplanowane jest też Lato z “Dowcipem” oraz zniżkowy weekend z “Szalonymi nożyczkami”.

Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdym spektaklu przestrzenie Teatru będą dezynfekowane specjalistycznym sprzętem, wciąż będą obowiązywać maseczki i zajmowanie co drugiego miejsca dla zachowania dystansu. “Teatr bez widzów nie może istnieć” – dodaje dyrektor. “Mamy nadzieję, że widzowie tęsknią za nami, tak jak my za nimi.”

 

Źródło: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Trening KKS-u na majkowskim “Wembley”

16 stycznia 2022

Fot.: KKS Kalisz

czytaj więcej»

Kieszonkowy Park Dworcowy w Opatówku w wydawnictwie Fundacji ORLEN

16 stycznia 2022

Projekt „Kieszonkowy Park Dworcowy” realizowany przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka”...

czytaj więcej»

Rodzinne kolędowania z Albo i Nie na ziemi kaliskiej – relacja

16 stycznia 2022

W ostatnich dniach dzięki Fundacji Światło i Sól mogliśmy uczestniczyć...

czytaj więcej»

Ferie to również czas wielu zagrożeń – eksperci radzą jak m.in. pomóc tonącemu

15 stycznia 2022

Ferie to czas wypoczynku wyczekiwanego szczególnie przez dzieci i młodzież....

czytaj więcej»

Minister Marlena Maląg odwiedziła Klub Senior+

15 stycznia 2022

Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej wraz z prezydentem...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter