Spiesz się powoli, czyli wernisaż wystawy Ariel Zaremby

W najbliższy piątek w Galerii '83 odbędzie się wernisaż wystawy prac Ariel Zaremby pt. "Festina lente". Seria prac, które zostaną zaprezentowane to prace grafiki klasycznej.

Z łaciny “Festina lente”  oznacza w wolnym tłumaczeniu “Spiesz się powoli” i było to ulubione powiedzenie cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, przytoczone przez Swetoniusza w żywotach Cezarów. Grafiki Areila Zaremby nie noszą w sobie żadnego kontekstu politycznego – jako uczeń klasycznej szkoły artystka ufa, że sztuka powinna nieść widzowi przede wszystkim piękno, spokój i radość. Ariel Zaremba jest grafikiem i ilustratorem z Ukrainy. Urodziła się w obwodzie Zakarpackim, przez długi czas mieszkała we Lwowie. Ukończyła studia magisterskie w Akademii Drukarstwa we Lwowie. W 2018 roku wyemigrowała do Polski, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mieszka i tworzy w Polsce, w Kaliszu. Artystka zajmuje się grafiką warsztatową oraz ilustracjami książkowymi. Twórczość graficzna Ariel Zaremby wielokrotnie koncentrowała się wokół problematyki relacji człowieka z naturą i z samym sobą; artystka sięga zarówno do osobistych wspomnień i przeżyć, jak również przepracowuje doświadczenie mistrzów grafiki klasycznej przez ukazywanie idei pracy w sposób mitologiczno-bajkowy. Punktem wyjścia dla artystki staje się często połączenie różnych technik i zasobów (ilustracje, liternictwo). Za pomocą tego połączenia praca nabiera niejednoznacznego charakteru i nowego kontekstu

Grafiki mają na celu przeniesienie widza w świat baśni i odsunąć go, choć na chwilę, od trosk życia, jednocześnie z wezwaniem do osobistych refleksji. Tytuł łączy w sobie kilka ważnych idei. Słowo „lente” było stosowane już w starożytnym Rzymie i oznaczało: spokojnie, łagodnie, powoli. Określało działanie z rozwagą, dokładnie i bez pośpiechu, ponieważ gdy się spieszymy istnieje ryzyko popełnienia błędu.

Obecnie w językach romańskich „lente” określa lupę, szkło powiększające, czyli przyrząd do dostrzegania tego, co na pierwszy rzut oka jest trudne lub czasami niemożliwe do zobaczenia. Nawiązuje do skupienia i rozwagi, przypomina również, że celem każdego człowieka powinno być wzięcie pod lupę swoich uczuć, przeżyć, trosk i postępowań. Dzisiaj można powiedzieć, że „Spiesz się powoli” znaczy tyle, co: działanie z połączeniem ostrożności ze spontanicznością, utrzymywanie równowagi w życiu, którą w dzisiejszych czasach zachować jest coraz trudniej. Hasło „Spiesz się powoli” w sztuce było ilustrowane na wiele sposobów np. zając w muszli ślimaka, krab i motyl, pierścionek z brylantem spleciony z liści oraz najbardziej znany – delfin owinięty wokół kotwicy. Poszczególne atrybuty symbolizowały niespieszność w działaniu oraz bezpieczeństwo (np. muszla, kotwica). Delfin lub zając stanowiły metaforę szybkości.

 

Źródło: OKP Wieża Ciśnień

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»