baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Spiesz się powoli, czyli wernisaż wystawy Ariel Zaremby

W najbliższy piątek w Galerii ’83 odbędzie się wernisaż wystawy prac Ariel Zaremby pt. „Festina lente”. Seria prac, które zostaną zaprezentowane to prace grafiki klasycznej.

Z łaciny „Festina lente”  oznacza w wolnym tłumaczeniu „Spiesz się powoli” i było to ulubione powiedzenie cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, przytoczone przez Swetoniusza w żywotach Cezarów. Grafiki Areila Zaremby nie noszą w sobie żadnego kontekstu politycznego – jako uczeń klasycznej szkoły artystka ufa, że sztuka powinna nieść widzowi przede wszystkim piękno, spokój i radość. Ariel Zaremba jest grafikiem i ilustratorem z Ukrainy. Urodziła się w obwodzie Zakarpackim, przez długi czas mieszkała we Lwowie. Ukończyła studia magisterskie w Akademii Drukarstwa we Lwowie. W 2018 roku wyemigrowała do Polski, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mieszka i tworzy w Polsce, w Kaliszu. Artystka zajmuje się grafiką warsztatową oraz ilustracjami książkowymi. Twórczość graficzna Ariel Zaremby wielokrotnie koncentrowała się wokół problematyki relacji człowieka z naturą i z samym sobą; artystka sięga zarówno do osobistych wspomnień i przeżyć, jak również przepracowuje doświadczenie mistrzów grafiki klasycznej przez ukazywanie idei pracy w sposób mitologiczno-bajkowy. Punktem wyjścia dla artystki staje się często połączenie różnych technik i zasobów (ilustracje, liternictwo). Za pomocą tego połączenia praca nabiera niejednoznacznego charakteru i nowego kontekstu

Grafiki mają na celu przeniesienie widza w świat baśni i odsunąć go, choć na chwilę, od trosk życia, jednocześnie z wezwaniem do osobistych refleksji. Tytuł łączy w sobie kilka ważnych idei. Słowo „lente” było stosowane już w starożytnym Rzymie i oznaczało: spokojnie, łagodnie, powoli. Określało działanie z rozwagą, dokładnie i bez pośpiechu, ponieważ gdy się spieszymy istnieje ryzyko popełnienia błędu.

Obecnie w językach romańskich „lente” określa lupę, szkło powiększające, czyli przyrząd do dostrzegania tego, co na pierwszy rzut oka jest trudne lub czasami niemożliwe do zobaczenia. Nawiązuje do skupienia i rozwagi, przypomina również, że celem każdego człowieka powinno być wzięcie pod lupę swoich uczuć, przeżyć, trosk i postępowań. Dzisiaj można powiedzieć, że „Spiesz się powoli” znaczy tyle, co: działanie z połączeniem ostrożności ze spontanicznością, utrzymywanie równowagi w życiu, którą w dzisiejszych czasach zachować jest coraz trudniej. Hasło „Spiesz się powoli” w sztuce było ilustrowane na wiele sposobów np. zając w muszli ślimaka, krab i motyl, pierścionek z brylantem spleciony z liści oraz najbardziej znany – delfin owinięty wokół kotwicy. Poszczególne atrybuty symbolizowały niespieszność w działaniu oraz bezpieczeństwo (np. muszla, kotwica). Delfin lub zając stanowiły metaforę szybkości.

Źródło: OKP Wieża Ciśnień

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze